خريد بک لينک
رزرو آنلاين هتل خارجي
خريد سکه سوکر استار ارزان
بسکتبال
زیرمانیتوری مدیریتی
رزرو آنلاين هتل خارجي
فلنج
دانلود آرشیو پایان نامه در ایران
<-BloTitle->
<-BloText->

عضویت در سایت
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
ادرس سایت یا وبلاگ : http://
سال تولد:
جنسیت :
وضعیت تاهل :
کشور : (کشور محل سکونت)
شهر :
آیدی یاهو :
کد امنیتی : *

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
<-TalarTitle-> <-TalarSub-> <-TalarHit-> <-Talarwriter->

تاريخ : 24 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار

مقاله بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار در 40 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار

تحقیق بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار 
پروژه بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار 
مقاله بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار 
دانلود تحقیق بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 23 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 40

مقاله بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار در 40 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه

بورس اوراق بهادار ، بازار خاصی است كه حد آن داد و ستد اوراق بهادار توسط كارگزاران بورس، مطابق قانون تأسیس بورس اوراق بهادار انجام می گیرد

شرایط مناسب هر فعالیت قانونمند در گرو حضور مجموعه قانونی منسجم و متناسب با آن كه با طرح مقرارات جدید ابعاد تازه تری برای فعالیت پدید آورد یا ابهام های قانونی موجود را برطرف سازد از این رو گاه مراجعه به مجموعه های مطول اما پراكنده قانونی، نشان می دهد كه چگونه قانون گذار با پاره ای پیش بینی های هوشمندانه بستر قانونی مناسب برای تكوین و تداوم فعالیت های نو بنیاد را پدید آورده است.

 


قانون تأسیس بورس اوراق بهادار

مادة 1. تعاریف زیر، ازلحاظ این قانون معتبر است.

1) بورس اوراق بهادار، بازار خاصی است كه در آن داد وستد اوراق بهادار، توسط كارگزاران بورس، طبق این قانون انجام می گیرد.

2) اوراق بهادار، عبارت است از سهام شركتهای سهامی، واریزنامه های صادراتی و اوراق مشاركت [1]و اوراق قرضه صادر شده از طرف شركتها و شهرداریها و مؤسسات و ابسته به دولت و خزانه داری كل، كه قابل معامله و نقل و انتقال باشد.

3) كارگزاران بورس، اشخاصی هستند كه شغل آنها دادوستد اوراق بهادار است و معاملات در بورس منحصراً توسط این اشخاص انجام می گیرد.

4) فهرست نرخها، سندی رسمی است كه  به منظور مشخص كردن اوراق معامله شده و تعداد آنها و قیمتهایی كه دادو ستد این اوراق به آن قیمتها انجام یافته است، تنظیم و اعلان می شود.

مادة 2. اركان بورس، عبارت است از : شورای بورس، هیأت پذیرش اوراق بهادار، سازمان كارگزاران بورس، هیأت داوری بورس.

مادة 3: شورای بورس، از اعضای زیر تشكیل می شود:

1)دادستان كل كشور یا معاون او

2) رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران یا قائم مقام او

3) معاون وزارت اقتصاد[2]

4) خزانه دار كل

5) رئیس كانون بانكها یا نماینده او[3]

6) رئیس اتاق صنایع و معادن ایران یا نمایندة او

7) رئیس اتاق بازرگانی تهران یا نمایندة او[4]

8) رئیس هیأت مدیرة بورس

9) سه نفر شخصیت مالی و اقتصادی، به پیشنهاد وزرای دارایی و اقتصاد و تصویب هیأت وزیران، برای مدت سه سال، با امكان تجدید انتخاب آنان.[5]    

10) ریاست شورای مزبور به عهدة رئیس كل بانك مركزی ایران و در غیاب او، به عهدة قائم مقام بانك مركزی خواهد بود.

مادة 4: وظایف شورای بورس، به قرار زیر است:

1) تصویب آیین نامه ها و مقررات لازم برای اجرای این قانون

2)نظارت در اجرای این قانون و آیین نامه های مربوط و اعزام نمایندة ناظر در هیأت مدیره و هیأت پذیرش

3)تعیین یك نمایندة اصلی و یك نمایندة علی البدل برای عضویت در هیأت داوری

4) تجدید نظر نسبت به تصمیمهای هیأت مدیره، طبق مادة 10 و نسبت به تصمیمات پذیرش اوراق بهادار، طبق مادة 7 این قانون

تبصرة 1- نمایندگان شورای بورس، كه برای چهار سال انتخاب می شوند، برای اجرای قوانین و مقررات نظارت می كنند و می توانند در جلسات هیأت مدیرة بورس و در جلسات هیأت پذیرش اوراق بهادار حضور یابند و نظر مشورتی خود را اظهار كنند و نیز می توانند نسبت به تصمیمات متخذه درهیأتهای مزبور اعتراض كنند و اعتراضات خود را به شورای بورس تسلیم نمایند.

تبصره 2- شورای بورس، حداكثر ظرف یك ماه ازتاریخ اعتراض، به موضوع رسیدگی می نماید و در صورتی كه تصمیمات متخذه از طرف هیأت مدیره یا هیأت پذیرش را مخالف قوانین و مقررات تشخیص دهد، نسبت به لغو آنها اقدام خواهد كرد.

مادة 5: هیأت پذیرش اوراق بهادار، هیأتی است كه به منظور اخذ تصمیم نسبت به رد یا قبول اوراق بهادار در بورس یا حذف آنها،تشكیل می شود.

این هیأت از اشخاص زیر تشكیل می گردد:

1)رئیس هیأت مدیرة بورس یا قائم مقام او

2)قائم مقام رئیس كل بانك مركزی ایران

3)یك نفر كارشناس به نمایندگی كانون بانكها[6]

4)یك نفر كارشناس به نمایندگی اتاق بازرگانی تهران[7]

5)یك نفر كارشناس به نمایندگی اتاق صنایع و مهادن ایران

6)دو نفر حسابدار خبره به انتخاب شورای بورس

عضویت اشخاص مذكور در بندهای 3و4و5 مستلز تأیید شورای بورس می باشد. ریاست هیأت پذیرش، با قائم مقام رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

تبصره- مدت مأموریت اعضای هیأت پذیرش به استثنای اشخاص مذكور در بندهای 1و2 این مادة، سه سال است. ولی درپایان سال اول، دو نفر از اعضای مذكور در بندهای 3و4و5و6 به قید رعه، و در پایان سال دوم، سه نفر دیگر از عضویت هیأت خارج می شوند و جانشین آنان تعیین می گردد.

تجدید مأموریت اعضای هیأت پذیرش بلامانع است، لیكن هیچ یك از اعضای هیأت پذیرش به استثنای اشخاص مذكور در بندهای (1و2) نمی تواند بیش از دو دورة متوالی عضویت هیأت پذیرش را داشته باشد.

آیین نامة اجرایی سازمان كارگزاران

1- داد وستد اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، فقط توسط كاگزاران بورس انجام می گیرد.

2- كارگزاران باید در بالای تمام اسناد، صورتحسابها و اوراق دیگری كه استفاده می كنند، جملة “كارگزاران بورس تهران” را درج نمایند.

3- كارگزاران بورس نمی توانند خود را به عنوان نمایندة سازمان معرفی كنند یا با نام سازمان تعهدی نمایند، مگر در مواردی كه از طرف هیأت مدیره، با اختیارهای مشخص، مأمور شده باشند.

4-دبیر كل سازمان، نام و نشانی منزل و شمارة تلفن كارگزاران بورس تهران را در دفتر بورس ثبت و برای اطلاع عموم آگهی می نماید.

5- كارگزاران نمی توانند به هیج نوع تبلیغات حرفه ای مبادرت ورزند و فقط با موافقت دبیر كل سازمان، مجاز هستند كه، اطلاعیه هایی شامل نام خود و نمایندگان مجاز و نشانی پستی و تلگرافی و تلفن دفتر خود را منتشر سازند.

6- كاگزاران دستة اول. مشاركت، و كارگزاران دستة دوم، مشاركت یا مدیریت خود را در هر موسسه یا شركتی كه اوراق بهادار آن در بورس پذیرفته شده است، باید بی درنگ پس از مشاركت یا قبول مدیریت، به اطلاع دبیر كل سازمان، برسانند. دبیر كل سیازمان اطلاعات بالا را به قسمتی نگهداری و ثبت خواهد نمود كه در هر زمان، هر یك از كارگزاران بخواهد بتواند به این اطلاعات دسترسی یابد.

7-كارگزاران مكلفند هر گونه وجوهی را كه از طرف مشتریان، برای معامله های بورسی به آن پرداخت می شود، بی درنگ در حساب مخصوصی كه دریكی از بانكها افتتاح می كنند، منظور نمایند.

8- كارگزاران مكلفند دفاتر حساب معامله های خود را در بورس، طبق دستورالعمل هیأت مدیره نگهداری نمایند. هیأت مدیره می تواند هر وقت كه مقتضی بداند، دفاتر حساب كارگزاران را به وسیلة دبیر كل سازمان، یا یك یا چند حسابرس منتخب هیأت مدیر رسیدگی نماید.

9-كارگزاران باید در آخر هرسال صورتحساب عملیات بورسی خود را كه به وسیلة حسابرس مورد قبول سازمان بورس تأیید شده باشد، به هیأت مدیره تسلیم نمایند. یك نسخه از صورتحساب عملیات بورسی منضم به گواهی حسابرس باید هفت روز پس از خاتمه حسابرسی، به دبیر كل سازمان تسلیم گردد.

10- هر وقت كه كارگزاران نتوانند تعهدات خود را در معامله های بورسی به انجام رسانند، باید بی درنگ و به صورت كتبی مراتب را به دبیر كل سازمان اطلاع دهند تا دبیر كل، طبق مقررات اقدام نماید.

11- كارگزارانی كه بر اساس تبانی، معامله هایی انجام دهند، متخلف شناخته می شوند و مشمول مقررات مادة 27 قانون تأسیس بورس اوراق بهادار می گردند.[8]

تعیین شده تكمیل نمایند.

تقاضای خریدهایی كه به صورت غیر كتبی به كارگزار می دهند، باید در نظر همان روز بر روی فرمهای مذكور درج شود تا نوبت خریدار محفوظ گردد. كارگزاری  كه طبق دستور غیر كتبی مشتری، اقدام معامله می نماید، به مسئولیت خود، موظف به اجرا و انجام معامله است.

مادة 25: كارگزاران موظفند تمام دستور فروش ها را نیز مانند دستور خریدها با ذكر شماره و تاریخ تكمیل كنند وسهام و اوراق قرضه و مشاركت را پس از دریافت در اولین جلسة بورس، بی درنگ برای فروش در قیمتهای تعیین شده از طرف مشتری عرضه نمایند و تا حد امكان بكوشند كه سهام و اوراق قرضه و مشاركت مشتریان را با بالاترین قیمت ممكن به فروش رسانند.

مادة 26: كارگزاران موظفند دستورهای خرید و فروش مشتریان خود را در محدوده مقرر در دستور مشتری به تدریج یكجا عمل نمایند. اگر در پایان مهلت، قسمتی از دستور مشتری هنوز عمل نشده باشد، كارگزاران پس از تماس با مشتریان خود باید یا مهلت مقرر در دستور را تمدید كنند یا دستور متشری را نسبت به ماندة عمل نشده ابطال نمایند.

تبصره- در صورت تمدید مهلت دستورهای مشتریان پس از انقضای مدت اولیه، مهلت جدید به عنوان دستور جدید تلقی می گردد و در نوبت مربوط قرار خواهد گرفت، مگر اینكه مشتری پیش از پایان موعد مقرر، اقدام به تمدید مدت دستور خرید نموده باشد كه در این صورت نوبت قبلی وی، تا تكمیل دستور خرید محفوظ می ماند.

مادة 27: میزان كارمزد دریافتی كارگزاران  از هر طزرف معامله باید به شرح زیر محاسبه گردد. اعطای هر گونه تخفیف یا دریافت كارمزد بیشتر از میزان تعیین شده، ممنوع است. 1) حداقل كارمزد معاملات 5000 ریال است

 

دانلود مقاله بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله بررسی مجموعه قوانین بورس و اوراق بهادار,

تاريخ : 24 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
مجموعه سیزدهم مقالات مدیریت مالی ، سود

مجموعه مناسب دانشجویانی است که در حال تحقیق و پژوهش پیرامون موضوع مدیریت مالی – سود می باشند مجموعه سیزدهم مقالات مدیریت مالی ، سود این مجموعه شامل 10 مقاله در ارتباط با سود می باشد فایل کلیه مقالات PDF لیست مقالات در یک فایل اکسل جداگانه تعداد صفحات مقالات 188 حجم فایل زیپ دانلودی 4 MB

دانلود مجموعه سیزدهم  مقالات مدیریت مالی ، سود

اقلام تعهدی 
 محتوای اطلاعاتی سود 
 ناکارآیی بازار 
جریان های وجه نقد عملیاتی 
 سرمایه گذاران نهادی 
ترکیب سهامداران 
تمرکز سرمایه گذاران نهادی 
محتوای اطلاعاتی سودحسابداری
 عدم تقارن اطلاعاتی
اطلاعات محرمانه 
 نقدشوندگی بازار
رگرسیون سری زمانی 
رگرسیون تجمعی 
رگرسیون مقطعی 
داده های حسابداری
مدیریت سود 
محتوای اطلاعاتی سود
دسته بندی مدیریت
فرمت فایل pdf
حجم فایل 4023 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 188

 

مجموعه مناسب دانشجویانی است که در حال تحقیق و پژوهش پیرامون موضوع مدیریت مالی سود   می باشند . 

مجموعه سیزدهم   مقالات مدیریت مالی ،  سود  

این مجموعه  شامل  10 مقاله در ارتباط با   سود  می باشد .

فایل کلیه مقالات PDF

لیست مقالات در یک فایل اکسل جداگانه  

تعداد صفحات مقالات 188

حجم فایل زیپ دانلودی 4 MB

فهرست مقالات به شرح ذیل می باشد :  

ردیف      عنوان مقاله            تعداد صفحه

121        بررسی تاثیر ساختار سرمایه بر سودآوری شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران       17

122        رابطه مدیریت سود و بازدهی آتی دارایی ها و جریان های نقد عملیاتی آتی    14

123        سودآوری از طریق ادغام شرکت ها در انگلستان         4

124        ویژگیهای حاکمیت شرکتی و محتوای اطلاعاتی سود در بورس اوراق بهادار تهران با تاکید بر نقش مدیریت سود           32

125        نظریه ی مدیریت سود            29

126        ارائه مدلی برای ارزیابی کیفیت سود با استفاده از خصوصیات کیفی مفاهیم نظری گزارشگری ملی در ایران    26

127        بررسی EPS فصلی شرکت های بورسی به عنوان نقطه مرجع و اثر آن بر روی حجم معاملات   11

128        تئوری های پرداخت سود، پیام دهی و عملکرد عملیاتی شرکت متعاقب تغییرات سود نقدی          14

129        بررسی رابطه خطای پیش بینی سود و ریسک مالی و تجاری در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران    18

130        ارزیابی تاثیر درجه تمرکز و هزینه های تبلیغات بر سودآوری در بخش صنعت ایران (رهیافت داده های تابلویی پویا)         23

دانلود مجموعه سیزدهم  مقالات مدیریت مالی ، سود


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مجموعه سیزدهم مقالات مدیریت مالی ، سود,

تاريخ : 24 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
مجموعه دوازدهم مقالات مدیریت مالی ، سود

مجموعه مناسب دانشجویانی است که در حال تحقیق و پژوهش پیرامون موضوع مدیریت مالی – سود می باشند مجموعه دوازدهم مقالات مدیریت مالی ، سود این مجموعه شامل 10 مقاله در ارتباط با سود می باشد فایل کلیه مقالات PDF لیست مقالات در یک فایل اکسل جداگانه تعداد صفحات مقالات 193 حجم فایل زیپ دانلودی 33 MB

دانلود مجموعه دوازدهم  مقالات مدیریت مالی ، سود

اقلام تعهدی
  محتوای اطلاعاتی سود 
 ناکارآیی بازار
جریان های وجه نقد عملیاتی
سرمایه گذاران نهادی  
ترکیب سهامداران 
تمرکز سرمایه گذاران نهادی
محتوای اطلاعاتی سودحسابداری
 عدم تقارن اطلاعاتی 
اطلاعات محرمانه
  نقدشوندگی بازار
رگرسیون سری زمانی
رگرسیون تجمعی 
رگرسیون مقطعی 
داده های حسابداری 
مدیریت سود ،
محتوای اطلاعاتی سود
دسته بندی مدیریت
فرمت فایل pdf
حجم فایل 3365 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 188

مجموعه مناسب دانشجویانی  است که در حال تحقیق و پژوهش پیرامون موضوع  مدیریت مالی سود    می باشند .

مجموعه دوازدهم   مقالات مدیریت مالی ،  سود

این مجموعه  شامل  10 مقاله در ارتباط با   سود  می باشد .

فایل کلیه مقالات PDF

لیست مقالات در یک فایل اکسل جداگانه  

تعداد صفحات مقالات 193

حجم فایل زیپ دانلودی  3.3 MB

فهرست مقالات به شرح ذیل می باشد :  

ردیف      عنوان مقاله            تعداد صفحه

111        بررسی محتوای اطلاعاتی سود حسابداری با در نظر گرفتن میزان کارآیی بازار در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران          22

112        بررسی تأثیر ترکیب سهامداران بر محتوای اطلاعاتی سود حسابداری شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران            18

113        قابلیت اعتماد و کیفیت سود رویکرد وضعیت مالی     26

114        تاثیر مدیریت سرمایه در گردش بر سودآوری شرکت های ایرانی    20

115        اعلان سودهای فصلی و نقدشوندگی سهام  14

116        بررسی بازده اضافی استراتژی شتاب سود و قیمت در بورس اوراق بهادار تهران 18

117        بررسی رابطه بین نسبت Q توبین و معیار سود هر سهم (EPS) در ارزیابی عملکرد شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران        19

118        ارزیابی نقش کیفیت سود بر الگو ، شیوه تامین مالی و کارایی سرمایه گذاری شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران   22

119        بررسی ویژگی کیفی قابلیت اتکاء اطلاعات در ارزیابی کیفیت سود شرکت ها 18

120        تمرکز مالکیت و کیفیت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران   16

دانلود مجموعه دوازدهم  مقالات مدیریت مالی ، سود


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مجموعه دوازدهم مقالات مدیریت مالی ، سود,

تاريخ : 24 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
مجموعه یازدهم مقالات مدیریت مالی ، سود

مجموعه مناسب دانشجویانی است که در حال تحقیق و پژوهش پیرامون موضوع مدیریت مالی – سود می باشند مجموعه یازدهم مقالات مدیریت مالی ، سود این مجموعه شامل 10 مقاله در ارتباط با سود می باشد فایل کلیه مقالات PDF لیست مقالات در یک فایل اکسل جداگانه تعداد صفحات مقالات 188 حجم فایل زیپ دانلودی 24 MB

دانلود مجموعه یازدهم  مقالات مدیریت مالی ، سود

هزینه سرمایه سهام عادی 
شفافیت سود حسابداری 
مدل فاما و فرنچ ، ئوری نمایندگی 
تئوری بازخورد 
نقدشوندگی بازار سهام 
مدیریت سود 
توزیع بنفورد 
 پدیده قیمت 199 تومانی
هموارسازی سود 
مدیریت سود 
 کیفیت سود 
 ارزش شرکت 
ساختار مالکیت 
 مالکیت نهادی 
 مالکیت شرکتی 
مالکیت مدیریتی
تقسیم سود 
تئوری نمایندگی 
تضاد منافع 
 محدو
دسته بندی مدیریت
فرمت فایل pdf
حجم فایل 2393 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 188

فهرست مقالات به شرح ذیل می باشد :  

ردیف      عنوان مقاله            تعداد صفحه

101        بررسی شفافیت سود حسابداری بر هزینه سرمایه سهام عادی       19

102        رابطه مکانیزم های حاکمیت شرکتی با کیفیت سود    16

103        بررسی رابطه بین کیفیت حسابرسی و مدیریت سود شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران      18

104        بررسی تأثیر بی ثباتی نرخ واقعی ارز بر شاخص سود نقدی و قیمت بورس اوراق بهادار تهران       17

105        مدیریت سود به منظور دستیابی به نقاط مبنا            18

106        بررسی رابطه بین هموارسازی سود، کیفیت سود و ارزش شرکت در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 16

107        محتوای اطلاعاتی سود و چرخه نوسانات سود و جریان های نقدی            22

108        بررسی رابطه بین ساختار مالکیت و مدیریت سود        14

109        بررسی تاثیر مدیریت منابع انسانی بر قابلبیت سودآوری در هتل های شهر اصفهان        26

110        بررسی رابطه تضاد منافع بین سهام داران و اعتباردهندگان با توزیع سود سهام و محدودیت در تامین مالی      22رر

دانلود مجموعه یازدهم  مقالات مدیریت مالی ، سود


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مجموعه یازدهم مقالات مدیریت مالی ، سود,

تاريخ : 24 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
مجموعه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر 84 تا 90

مجموعه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر 84 تا 90

دانلود مجموعه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر 84 تا 90

مجموعه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر 84 تا 90
دسته بندی نمونه سوالات
فرمت فایل pdf
حجم فایل 30504 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 290

مجموعه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر 84 تا 90

به تفکیک بخشهای عمومی و اختصاصی

دانلود مجموعه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر 84 تا 90


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مجموعه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر 84 تا 90,

تاريخ : 24 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2

مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2 در 57 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2

تحقیق مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2 
پروژه مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2 
مقاله مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2 
دانلود تحقیق مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2 
مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2 
نكته‌های كنكوری
دسته بندی آموزشی
فرمت فایل doc
حجم فایل 75 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 57

مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2 در 57 صفحه ورد قابل ویرایش 

خلاصه مطالب درسی

و نكات كنكوری

انواع كلمه:

كلمه در زبان عربی بر 3 قسم است: 1- اسم 2- فعل 3- حرف

1-   اسم: آن است كه به تنهایی در جمله معنا دارند و بدون داشتن زمان در جمله ایفا میشوند. مانند تلمیذ- رجل

اسم از لحاظ جنس و تعداد حروف به چهار دسته تقسیم میشوند.

1-   اسم یا مفرد، مثنی، جمع

2-   اسم یا مذكر، مونث

3-   اسم یا مجازی، حقیقی

4-   اسم یا معرفه، نكره

1- اسم مفرد: تنها بر یك نفر، یا یك شیء دلالت می‌كند مانند: مسلم، كتاب، رجل

مفرد هیچ علامت و نشانه ای ندارند.

2- مثنی: (تثنیه): بر 2 نفر یا دو شیء دلالت می‌كنند علامت آن در عربی (انِ، ینِ) به آخر مفرد مذكر است مانند: طالب                   طالبانِ ، طالبینِ

نكته: هرگاه بخواهیم از اسم مفرد مونث           مثنی مونث بسازیم از طریق زیر عمل می‌كنیم:

1-   ة گرد را از آخر آن حذف می كنیم. 

                  مومنة           مؤمن           مومنت          مومنتانِ- مومنتینِ

2-   به جای آن (ت) می گذاریم.

3-   سپس علامت مثنی را به آخرش می افزائیم.

3- اسم جمع: بر بیش از 2 ، 3 نفر یا بیشتر دلالت می‌كنند.

1- جمع مذكر (سالم)

جمع بر 3 نوع است     2- جمع مونث (سالم)

                             3- جمع مكسر (تكسیر)

1-   جمع مذكر (سالم): علامت آن (ونَ - ینَ) به آخر اسم مفرد مذكر.

مانند: مسلم                مسلمونَ - مسلمینَ                   طالب               طالبونَ - طالبینَ

 

2-   جمع مونث (سالم): علامت آن (اتِ) به آخر اسم مفرد مونث.

نكته: هیچگاه از مفرد مذكر، جمع مونث ساخته نمیشوند.

«طریقه ساختن اسم جمع مؤنث»

1-   جمع مونث: از مفرد مونث ساخته میشوند       

           مجتهدة              مجتهد             مجتهداتِ

 

بدین ترتیب

1-   ة گرد را از آخر آن حذف می كنیم.

2-   به جای آن نشانه جمع مونث (اتِ) به آخرش می افزائیم.

نكته: برخی از كلمات هستند كه با (ات) جمع بسته میشوند اگر با این وزنها بر جمع مكسر می باشند.


3-   جمع مكسر: (تكسیر)

وزنهای جمع مكسر عبارتند از:

1-   هر كلمه ای كه بر وزن (اَفْعالْ ، فَعُولْ) باشند جمع مكسرند.

نكته: هر كلمه با 3 حرف (ف ، ع ، ل) خلاصه میشوند كه جزء حروف اصلی نامیده میشوند.

حروف زائد: یك یا 2 حرف به 3 حرف اصلی اضافه شوند را حروف زائد گویند.

مانند:

اَشرار                 شرر= شرّ                         ذَنوُبْ                 ذنب

 

2-   هر كلمه ای كه بر وزن (فِعالْ) باشند جمع مكسرند.

          عِبادْ               عَبدْ                        قبار               قبر

 

نكته: دو كلمه ای از قبیل (ایّام - اسماء) این دو كلمه بر وزن جمع مكسر می روند اما برای مفرد پیدا كردن طبق (ف . ع . ل) مفردشان بدست نمی آیند كه مفردشان «یوم، اسم» میباشد.

3-   هر كلمه ای كه بر وزنهای زیر باشند جمع مكسرند.

وزن: «مَفاعِلْ ، مَفاعِیلْ ، اَفاعِلْ ، اَفاعِیلْ ، فَواعِلْ ، فَواعِیلْ ، فُعَلاء»

مثال:  مَساجِدْ ، مكاتیب ، اَكابِر ، اَقاریر ، شواعِرْ ، تواریخ ، شُعَراء

مفرد:  مَسْجِدْ  ، مَكْتَبْ  ،  كِبْرْ  ،   قدر  ،   شعر  ،   تاریخ  ،  شِعْر


اسم مذكر، مونث:

1-   اسم مذكر : بر جنس نر یا مذكر دلالت می كند، هیچ علامت و نشانه ای ندارند.

مانند : مسلم - علی - تلمیذ

2-   مونث : برجنس زن، یا یكی از نشانه های مونث را به خود دارا باشند مونث است.

نشانه های مونث عبارتند از:

1-   ـة گرد در آخر كلمه : شهادة - عالمة - مومنة

2-   كلیه اسمهای زن : مریم - زینب -  

3-   هر كلمه ای كه در آخر آن (ی: الف مقصوره) ، (اء : الف ممدوده) ذكر شوند مونث است.

مانند كبری- صغری- موسی- دنیا (دنیی)   ،     زهراء - حمیراء - شعیراء

4-   ت در فعل . در ماضی آخرین حرف، در مضارع به اولین حرف

ذَهَبَ              ذَهَبَتْ                      یَذْهَبُ             تَذْهَبُ

 

5-   اعضای زوج بدن كه عبارتند از:

(یَدْ): دو دست    ،     (رِجْلْ): دوپا    ،    (الاذن): دوگوش    ،     (العین): دو چشم

6- اسامی شهرها و كشورها، قبایل، ایران، طهران، كویت، قریش

7- بیشتر جمع مكسر غیراشخاص: مَدارسْ، مَنازِلْ، مَكاتِبْ

8- كلماتی از قبیل: (شَمْس، نَفْس، الارضْ، حَربْ، بَیت، دار، نار) : مونث اند.

 

اسم مجازی، حقیقی

1- اسم حقیقی: به كلیه اسمهایی كه جاندار باشند چه انسان، چه حیوان، چه گیاه جاندار را اسم حقیقی گویند. جواد، الدیك، شجر)

2-   اسم مجازی: به كلیه اسمهایی‌كه جاندار نباشند اسم مجازی گویند مانندالجدار، قلم،‌ كتاب.

نكته: اسم مذكر، مونث خود بر چند شاخه تقسیم میشوند:

 

1-   اسم مذكر: بر 2 نوع است:

 

2-   اسم مونث خود بر 4 نوع است:

1-   مونث حقیقی : آن است كه علامت مونث را به خود داشته باشند و جاندار

    مانند: دجاجة - فاطمة - لیلی

2-   مونث مجازی: آن است كه علامت مونث داشته باشند و بی جان.

مانند: محفظة (كیف)، منضدة (میز)، املاء ، انشاء ، عاشوراء ، تاسوعاء

3- مونث لفظی : آن است كه علامت مونث را به خود داشته باشند اما در واقع بر جنس مذكر دلالت كنند. مثل : موسی، معاویة، حمزة ، مصطفی، طلحة

4-   مونث معنوی : آن است كه علامت مونث نداشته باشند اما در واقع خودشان مونث اند.

    مانند: الام (مادر) ، أختْ (خواهر) ، بنت (دختر)

نكته: اعضای زوج بدن، اسامی شهرها و كشورها و كلماتی استثناء از قبیل:

«شَمسْ ، نَفسْ ، الارضْ ، حربْ ، بیت ، دار ، نار» مونث معنوی به شمار می روند.

«اسم معرفه ، نكره»

1-   اسم معرفه : اسمی كه بر تمامی اشخاص شناخته شده باشد.

2-   اسم نكره : اسمی كه ناشناخته باشد را نكره گویند.

نشانه‌های معرفه عبارتنداز: (مَعارِفْ شش بُوَد مُضْمِرْ اضافه      عَلَمْ و ذو لام و موصول، اشاره)

1-   داشتن «ال» در ابتدای كلمه : التلمیذ الرجل الشجاع

2-   كلیه اسمهای عَلَمْ (مرد، زن، شهر، كشور) معرفه به عَلَمْ گویند. محمد، زینب، ایران، تبریز

3-   كلیه ضمایر، موصول، اشاره، استفهام معرفه اند. هو الذی ذلك اَیْنَ

 

4-   هر كلمه ای كه مضاف بر كلمه بعدش باشد آن كلمه مضاف بواسطه كلمه بعدش معرفه به‌اضافه گویند.

(یك اسم نكره‌ای كه با یك اسم معرفه بیاید آن اسم نكره به واسطه كلمه بعد معرفه به‌اضافه گویند.

      بابُ الحوائج                            درسَــهم

 

 

 

 

«ضمایر» بر دو نوع اند:

 

صرف چهارده صیغه ضمایر منفصل و متصل

 

 

منفصل

متصل

 

 

منفصل

متصل

غائب مذكر

مفرد

هو

ـه

غائب مونث

مفرد

هی

ـها

مثنی

هما

ـهما

مثنی

هما

ـهُما

جمع

هم

ـهم

جمع

هُنَّ

ـهُنَّ

 

 

 

منفصل

متصل

 

 

منفصل

متصل

مذكر مخاطب

مفرد

اَنْتَ

ـكَ

مخاطب مونث

مفرد

اَنْتِ

ـكِ

مثنی

انتما

ـكُما

مثنی

انتما

ـكُما

جمع

انتم

ـكُمْ

جمع

انتنَّ

ـكُنَّ

 

 

 

منفصل

متصل

متكلم

وحده

انـا

ی

مع الغیر

نَحْنُ

ـنا

 


ضمایر منفصل و متصل خود بر چند نوع اند:

 

 

1-   ضمایر منفصل بر دو نوعند: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2- ضمایر متصل

   برسه نوعند:

 

 


2- نكره : ناشناخته:

نشانه های نكره:

1- تنوین   ً  ٍ   ٌ  در آخر كلمه  تلمیذً  - رجلٌ شجاعٍ

2- داشتن كلمه‌ای كه در آخر آن    َ   ِ  ُ  باشند و آن در صورتی نكره است كه كلمه دارای (ال) نباشد.

نكته: هیچگاه 2 نشانه در یك جمله نمی آیند.

المدرسةٍ = این كلمه غلط است درست آن بدین صورت است: المدرسةِ‌ - مدرسةٍ -  مدرسةِ

نشانه های اسم:

1-   داشتن «ال» در ابتدای كلمه مانند التلمیذ الرجل

2-   كلیه اسمهای عَلَمْ (به كلیه اسم های مرد- زن- شهر- كشور- علی- مریم- ایران- تبریز)

3-   كلیه ضمایر، موصول، اشاره، استفهام

4-  

اسم

 

هر كلمه ای كه مضاف بر كلمه بعدش باشند آن كلمه مضاف اسم است. بابُ  الحوائج

5-   هر كلمه‌ای كه بعد از حرف جر (فی مِنْ- الی- عَلی- لِـ- بـِ ) ذكر شود اسم است.

 

اسم

 

حرف جر

 

      مِنْ صنادیق

 

سوالات تجزیه اسم (التحلیل الصرفی)

1-   چه نوع اسمی است (مفرد، مثنی، جمع)        2- مذكر، مونث

3- مجازی، حقیقی                                    4- معرفه، نكره

5- مبنی، معرب                                                6- منصرف، غیرمنصرف

7-جامد، مشتق (درصورت مشتق بودن ازچه نوعی می‌باشند)

8- ممدود الاخر، مقصور الاخر، منقوص الاخر، صحیح الاخر

از شماره تجزیه 1 تا شماره 4 قبلاً توضیح داده شد.

 

«مبنی، معرب»

مبنی: آن است كه حركت حرف آخرش ثابت است.

معرب: آن است كه حركت حرف آخر آن تغییر می كند.

اقسام مبنی ها در اسم عبارتند از : (1- كلیه ضمایر  2- موصول  3- اشاره  4- استفهام)

نكته: فقط «اسم اشاره و مثنی» قسمت مثنی معرب اند.

اسم اشاره:    نزدیك : «هذانِ، هذینِ هاتانِ، هاتینِ»

 

«ذلكان- ذلكینِ» 

 

      دور: «ذانكَ، ذینك- تلكانِ، تلكینِ»

 

اسم موصول خاص: (الذانِ، اللذینِ، اللتانِ، اللتینِ) : قسمت مثنی معرب اند.

اسم جامد، مشتق:

1-   اسم جامد: تمامی اسم های مفرد را جامد گویند.

2-   اسم جامد بر دو نوع است:

الف- 1- جامد مصدری: تمامی اسمهای مفرد به غیر از مشتقات را جامد گویند كه مشتق را در پیرامون مشتق توضیح خواهیم داد.               التلمیذ- الرجل

نكته: اسم های جمع مكسر غیرعاقل جامد مصدری گویند.                  الاسماء الایام

ب جامد غیرمصدری: (كلیه ضمایر، موصول، اشاره، استفهام را جامد غیرمصدری گویند و همچنین لفظ (الله) را جامد غیرمصدری گویند.


2- مشتق: آن است كه تنها از بن فعل تشكیل شده باشند.

     1- اسم فاعل، مفعول

                                  2- اسم زمان و مكان

اقسام مشتق عبارتند از :             3- اسم آلت

                                  4- اسم تفضیل

                                 5- صفت مشبهه

                                 6- صیغه مبالغه (اسم مبالغه)

1-   اسم فاعل، مفعول: در ثلاثی مجرد بر وزن خودشان ساخته می شوند.

      نَصَرَ   :   ناصر (اسم فاعل)    ،   منصور (اسم مفعول)

ثلاثی: فعلی كه ریشه آن دارای سه حرف باشد را ثلاثی گویند: كِتِبوا نَصَرَ یَذْهَبانِ

ثلاثی بر دو نوع است:

2-   ثلاثی مجرد: به اولین صیغه اصلی فعل كه ریشه آن دارای سه حرف باشند را ثلاثی مجرد گویند.          كَتَبوا - خَرَجَ

2- ثلاثی مزید : علاوه بر ریشه اصلی فعل یك یا دو حرف به سه حرف اصلی اضافه شوند را ثلاثی مزید گویند. یَسْتَخْدِمونَ : از سه حرف بیشتر باشد ثلاثی مزید

نكته : «اسم فاعل ثلاثی مجرد»


نكته 1 :

1- هرگاه دومین حرف از حروف اصلی آن (و ، ی) باشند برای ساختن اسم فاعل در ثلاثی مجرد (و، ی) به (ائـ) تبدیل می‌شوند اما برای ساختن اسم مفعول طبق این قاعده بر وزن خودش ساخته می‌شوند.

 اسم فاعل

 

 

قَوَمَ               قائم          مقووم (اسم مفعول)

نكته 2 – هرگاه سومین حرف از حروف اصلی آن (و) باشند برای ساختن اسم فاعل در ثلاثی مجرد (و) به (ی) ختم می شود اما برای ساختن اسم مفعول طبق این قاعده بر وزن خودش می بریم. وقتی كه آنرا بر وزن خودش بردیم در اینجا (و، ی) در كنار یكدیگر می آیند كه (و) را در (ی) ادغام می كنیم و «ی» تشدید می گیرد.

                    اسم فاعل                  اسم مفعول

رَضَوَ             راضی            مرضوی            مرضّی

دَعَوَ              داعی             مدعوی            مدعّی

هَدَوَ               هادی             مهدوی             مهدّی

نكته 3- «نشانه اسم فاعل و مفعول در جمله ثلاثی مجرد» كلمه ای كه در جمله بر
«وزن فاعل یا مفعول» باشند مشتق «اسم فاعل یا مفعول» گویند.

  مانند:    الله حاكم علیمٌ و منصورٌ

 


نكته :

اما برای ساختن«اسم فاعل، مفعول در غیر ثلاثی‌مجرد (ثلاثی‌مزید) از طریق زیر عمل‌ می‌كنیم:

 

یَنْفَعِلُ

 

1-ازفعل مضارع ساخته می‌شوند بدین ترتیب مثلاً (از كلمه «قَلَبَ» اسم فاعل، مفعول) باب انفعال

 

2-  

یَنْقَلِبُ

 

حروف مضارعه را از اول آن حذف می كنیم.               نْقَلِبُ       

3- به جای آن (مُ) می گذاریم.                                    مُنْقَلِبُ

4- حركت یك حرف مانده به آخر برای ساختن اسم فاعل (   ِ   )           مُنْقَلِبْ

    و برای ساختن اسم مفعول (   َ   ) می گذاریم            مُنْقَلَبْ

5- حركت حرف آخر چه برای اسم فاعل، چه برای اسم مفعول (   ْ   ) ساكن می كنیم.

نكته: «نشانه اسم فاعل، مفعول در جمله ثلاثی مزید»

كلمه ای كه در جمله «مُ» باشد آن كلمه مشتق یا اسم فاعل، اسم مفعول است.

اِنَّ اللهَ لایُحِبُّ المُسْتَكْبِرینَ و یُرْسِلُ الاَنْبِیاءَ مُبَشِّرینَ و مُنْذَرینَ

 

 

طریقه ساختن فعل ماضی، مضارع معلوم به مجهول

1-   حركت حرف اول فعل ماضی یا مضارع را برای مجهول كردن (  ُ  ) میدهیم.

2-   حركت یك حرف مانده به آخر برای مجهول كردن در ماضی ( ِ ) و در مضارع ( َ ) میدهیم.

3-   حركت حرف آخر چه در ماضی، چه در مضارع ثابت باقی می ماند.

كَتَبَ (فعل معلوم) ، مجهول آن: كُتِبَ               یَسْتَخْرِجُ (فعل معلوم) ، مجهول آن : یُسْتَخْرِجُ

طریقه ساختن جمله معلوم به مجهول

1-   فعل جمله را به مجهول تبدیل می كنیم.

2-   فاعل جمله معلوم را برای مجهول كردن حذف می كنیم.

3-   مفعول جمله معلوم را برای مجهول كردن به جای فاعل جمله مجهول می آوریم و علامت فاعل را به آن میدهیم.

4- دیگر مفعول جمله معلوم را كه به جای فاعل جمله مجهول آوردیم در تركیب بعنوان فاعل فعل مجهول ذكر نمی كنیم بلكه به عنوان نائب فاعل فعل مجهول ذكر می كنیم.

كَتَبَ التلمیذ الدرسَ (جمله معلوم)            مجهول آن : كُتِبَ الدرسُ

«طریقه ساختن جمله معلوم به مجهول»

1-   فعل جمله را به مجهول تبدیل می كنیم.

2-   فاعل جمله معلوم را برای مجهول كردن حذف می كنیم.

3-   مفعول جمله معلوم را برای مجهول كردن به جای فاعل جمله مجهول می آوریم و علامت فاعل را به آن میدهیم.

4-   دیگر مفعول جمله معلوم را كه به جای فاعل جمله مجهول آوردیم در تركیب بعنوان فاعل فعل مجهول ذكر نمی كنیم بلكه به عنوان نائب فاعل فعل مجهول ذكر می كنیم.

كَتَبَ  التلمیذُ  الدرسَ (جمله معلوم)                (مجهول آن)  كُتِبَ  الدرسُ

 اسم ظاهر

 

 

یَسْتَخْرِجُ  الطلابُ  الصَفَ (جمله معلوم)                  (مجهول آن) یُسْتَخْرِجُ الصفُ

 

 

اسم ظاهر

 

نكته 1 :

هرگاه بخواهیم جمله معلوم را به مجهول تبدیل كنیم وقتی كه فاعل جمله معلوم را حذف كردیم مفعول جمله معلوم را كه به جای نائب فاعل آوردیم اگر به صورت مونث بود فعل ما هم به صورت مونث آورده میشوند.

نَصَرَ علـیُ  فاطـمةَ (جمله معلوم)                             (مجهول آن) نُصِرَتْ  فاطـمةُ

 

نكته 2 :

هرگاه بخواهیم جمله معلوم را به مجهول تبدیل كنیم وقتی كه فاعل جمله معلوم را حذف كردیم مفعول جمله معلوم را كه به جای نائب فاعل آوردیم اگر به صورت جمع مذكر باشد چون نائب فاعل مرفوع است جمع مذكر هم در حالت رفعی به جای    ُ    با (ونَ) ختم میشود.

یَصَـلِّیُ  المسلمونَ  العالـمین (جمله معلوم)                  (فعل مجهول) یُصَـلَّیُ العالـمونَ

 

نكته:

فعل های متعددی همه مجهول می باشند به هیچ وجه فعل لازم نمی تواند مجهول واقع شوند.

كَتَبَ (متعددی)                     (مجهول آن) كُتِبَ

یَسْتَخْرِجُ (متعددی)                 (مجهول آن) یُسْتَخْرِجُ

«خَرَجَ ، جَلَسَ» لازم است بنابراین نمی تواند فعل لازم را مجهول كرد.

«فعل معتل، صحیح»

1)     فعل معتل: فعلی كه یكی از حروف اصلی آن حروف عله باشند را معتل گویند.

حروف عله : (و - ا - ی)                قَوَمَ - اَخَذَ - یَسَرَ

1-   فعل صحیح: فعلی كه هیچ یك از حروف اصلی آن عله نباشد را صحیح گویند.

كَتَبَ - جَعَلَ - هَبَبَ (هَبَّ) - أمَرَ

نكته:

هرگاه دومین حرف از حروف اصلی آن «و» یا «ا» باشند برای مجهول كردن در ماضی «و»، «ا» به جای حرف یكی مانده به آخر كه (   ِ  ) كسره میگیرد «و» ، «ا» به (یـ ) ختم میشود و حرف قبل آن هم به كسره ختم میشود.

عَوَشَ (فعل معلوم)                 (مجهول آن) عِیْشَ

زاد (فعل معلوم)                    (مجهول آن) زیدَ

و اما اگر فعل مضارع باشند به جای حرف یكی مانده به آخر كه «و - ی» باشد «و» یا «ی» به «ا» ختم میشود.

دانلود مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مجموعه نكته‌های كنكوری عربی 1و2,

تاريخ : 24 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی

مقاله بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی در 19 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی

تحقیق بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی
پروژه بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی
مقاله بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی
دانلود تحقیق بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 24 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 19

مقاله بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی در 19 صفحه ورد قابل ویرایش  

چكیده:

این مقاله به معرفی برخی از كنسرسیوم‌های داخلی و خارجی كتابخانه‌ها از جمله «كنسیران» و «آیفل» و نقش آنها در تأمین بهینه منابع الكترونیكی برای كتابخانه‌ها می‌پردازد. و اینكه با سازماندهی كتابخانه‌های كشور و مدیریت واحد آنها می‌توان در كمترین زمان ممكن و با صرف كمترین هزینه‌ و طی سهل‌ترین مسیر ممكن، از بهترین منابع الكترونیكی بهره‌مند شد.

 

كلید واژه‌ها:

كتابخانه‌ها، كنسرسیوم، كنسیران، آیفل، ناشر، كارگزار، منابع الكترونیكی.

 

مقدمه:

امروزه منابع الكترونیكی و دسترسی به آنها یكی از مهمتر‌ین نیازهای كتابخانه‌ها و مراكز فرهنگی به شمار می‌رود كه دستیابی آسان واستفاده بهینه از آن نیاز به دانش و مدیریت خاصی دارد.

با توجه به گستردگی دانش وعلوم و فنون بشری، جایگزینی دسترسی آسان به منابع مورد نیاز بجای مالكیت منابع و تهیه تمامی‌ آنها، از اولویت بیشتری برخوردار بوده و بهترین طریقة نشر و اشاعه فرهنگ و دانش در مراكز اطلاع‌رسانی به ویژه كتابخانه‌ها می‌باشد. قیمت بسیار گران منابع از یك طرف و بودجه كم كتابخانه‌ها برای خرید آنها از طرف دیگر، عامل گرد هم آمدن نمایندگان كتابخانه‌های كشورهای مختلف و تشكیل كنسرسیوم‌های مختلف داخلی و خارجی شد. تشكیل این كنسرسیوم‌ها راهگشای بسیاری از مشكلات بوده است. چرا كه با صرف هزینه و وقت كمتر، منابع مختلف و متنوع‌تری تأمین شده و در اختیار پژوهشگران و محققان قرار می‌گیرد و كاربران نیز با دریافت آموزشهای لازم به شبكة بانكهای اطلاعاتی مختلف متصل می‌شوند.

كنسرسیوم خارجی «آیفل»:

از جمله كنسرسیوم‌های بین‌المللی، آیفل (EIFL)[1] می‌باشد كه به عنوان نمایندة كتابخانه‌های كشورهای گوناگون با دارا بودن اهداف غیرتجاری برای دریافت منابع بیشتر با قیمت مناسبتر با ناشران منابع دیجیتالی و یا كارگزاران آنها وارد مذاكره می‌شود. و وظیفه اصلی آن، زمینه سازی برای تجارت نشریات و محصولات الكترونیكی از طریق مذاكره با ناشر و كارگزار می‌باشد.

این سازمان غیرانتفاعی (NGO) كه در هلند به ثبت رسیده، از ائتلاف كتابخانه‌های پنجاه كشور در حال توسعه جهان كه موانع زیادی برای دسترسی به اطلاعات دارند از جمله كشورهای جهموری شوروی، آسیای جنوب شرقی، خاورمیانه و … تشكیل شده و فعالیت‌های اجتماعی و غیرتجاری خود را از سال 1999 آغاز كرد.

مراكز دانشگاهی در این كشورها خواهان ایجاد راهی برای كسب اطلاعات علمی و پژوهشی از سراسر دنیا بودند. اما هزینه بالای اشتراك منابع الكترونیكی و اطلاعات محدود در مورد چگونگی استفاده از این منابع نسبت به منابع كاغذی، مانع از تملك نشریات و منابع فراوان دانشگاهی گردید. آیفل در راستای حمایت از این كشورها و كتابخانه‌های آنها جهت استفادة بهینه از منابع الكترونیكی وارد عمل شد.

یكی از روشهای افزایش قدرت خرید استفاده‌كنندگان از منابع، كاهش قیمت خرید برای مصرف‌كننده از طریق دریافت تخفیف هزینة اشتراك بوده است. كه این كار برای كشورهای عضو آیفل كه عمدتاً كشورهای فقیر یا در حال توسعه بودند از طریق برگزاری مناقصاتی در مورد مجلات و نشریات الكترونیكی برای ناشران و كارگزاران صورت گرفت.

كنسرسیوم داخلی «كنسیران»

كنسیران (ConsIran)[2] یا كانون كتابخانه‌های دانشگاهی و پژوهشی ایران به عنوان یك كنسرسیوم داخلی تاكنون فعالیت‌های زیادی در راستای تأمین منابع انجام داده است. این كنسرسیوم كه به نمایندگی از 54 دانشگاه كشور، چندین سال است كه فعالیت خود را آغاز كرده، هم اكنون به عنوان یك انجمن علمی (NGO) در وزارت كشور در حال ثبت است و تاكنون فعالیتش صرفاً در حیطة خرید منابع بوده است و چندان به سازماندهی و اشاعة اطلاعات نپرداخته است. اما افزایش قیمت منابع و كمی بودجة خرید مخصوصاً در دانشگاه‌ها، سبب همكاری بیشتر كتابخانه‌های مراكز تحقیقاتی در كنار هم شده و بحث خرید جمعی درحوزة منابع چاپی و امانت بین كتابخانه‌ای (Interlibrary loan) و تأمین مدرك (Document Delivery) و اشتراك منابع رونق بیشتری پیدا كرد.

از جمله تصمیمات اخذ شده، سرویس‌دهی منابع خریداری شده از طریق یك مرجع واحد در وزارت علوم به سایر مراكز در سراسر كشور بوده كه این كار به صورت رسمی در سال 2000 با تشكیل شورای سیاست‌گذاری تأمین منابع علمی در وزارت علوم آغاز شد. این شوراء علاوه بر وظیفه سیاستگذاری، دو كار دیگر را نیز انجام می‌داد:

1) مذاكره با فروشندگان و ناشران  

2) تنظیم اساسنامه كنسرسیوم دانشگاه‌ها و مراكز ایران

از آنجائی كه شورای سیاست‌گذاری تأمین منابع علمی وابسته به وزارت علوم و یك مركز دولتی بود لذا برای جذب بودجه تصمیم گرفته شد كه «كنسیران» به عنوان یك NGO به ثبت برسد تا بتواند از امكانات اعطائی به انجمنهای علمی استفاده كند.

تشكیل این قبیل كنسرسیوم داخلی و برقراری ارتباط فعال با كنسرسیوم خارجی آیفل می‌تواند خلاء و شكاف موجود در تأمین منابع الكترونیكی موجود در مراكز علمی و تحقیقاتی كشور را به تدریج برطرف نماید.

 


 

دانلود مقاله بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله بررسی آیفل و نقش آن در گسترش مجموعه منابع الكترونیكی,

مجموعه گزارشهای دوره كارآموزی عملی مشاوره حقوقی و وكالت موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی

مجموعه گزارشهای دوره كارآموزی عملی مشاوره حقوقی و وكالت موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی

دانلود مجموعه گزارشهای دوره كارآموزی عملی مشاوره حقوقی و وكالت موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی

مجموعه گزارشهای دوره كارآموزی عملی مشاوره حقوقی و وكالت 
موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی
دسته بندی حقوق
فرمت فایل doc
حجم فایل 175 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 490

فهرست

عنوان

                                صفحه

مفدمه ................................................................................................................................................... 1

فصل اول: دفتر دادگاه..................................................................................................................... 4

الف) مدیر دفتر................................................................................................................................... 5

فصل اول: وظایف مدیر دفتر در دادگاه بدوی...................................................................... 5

مبحث اول: وظایف مدیر دفتر در باب دادخواست............................................................. 5

مبحث دوم: وظایف مدیر دفتر در باب ابلاغ دادخواست................................................. 9

مبحث سوم: وظایف مدیر دفتر در باب تأمین خواسته.................................................... 11

مبحث چهارم: وظایف مدیر دفتر در باب تأمین دلیل و اظهارنامه............................. 12

مبحث پنجم: وظایف مدیر دفتر در باب اسناد.................................................................... 13

مبحث ششم: وظایف مدیر دفتر در باب رجوع به كارشناس........................................ 14

مبحث هفتم: وظایف مدیر دفتر در باب رأی....................................................................... 15

فصل دوم: تجدید نظر و فرجام خواهی و اعاده دادرسی................................................. 16

مبحث اول: وظایف مدیر دفتر در باب درخواست تجدید نظر...................................... 16

مبحث دوم: وظایف مدیر دفتر در باب فرجام خواهی...................................................... 18

مبحث سوم: وظایف مدیر دفتر در باب اعاده دادرسی..................................................... 20

فصل سوم: وظایف نامعین مدیران دفتر.................................................................................. 20

ب) متصدی امور دفتر یا ثبات.................................................................................................... 20

مبحث اول: وظایف متصدی دفتر.............................................................................................. 20

مبحث دوم: دفاتری كه در شعب دادگاه برای امور دفتری استفاده می‌شود......... 21

فصل دوم: دادگاه كیفری............................................................................................................... 30

انتقال منافع مال به غیر.................................................................................................................. 31

فروش بلیط دست برگشت............................................................................................................ 34

ایراد صدمه عمدی............................................................................................................................ 37  

صدور چك بلامحل......................................................................................................................... 40

صدور چك بلامحل......................................................................................................................... 44

خیانت در امانت و جعل امضاء................................................................................................... 47

ایراد خسارت و صدمه در اثر بی‌احتیاطی در رانندگی..................................................... 51

تصرف عدوانی..................................................................................................................................... 54

افترا.......................................................................................................................................................... 59

جیب‌بری............................................................................................................................................... 65

ترك انفاق............................................................................................................................................. 68

كلاهبرداری......................................................................................................................................... 72

افترا و فحاشی و توهین.................................................................................................................. 75

خیانت در امانت و كلاهبرداری.................................................................................................. 79

شرب خمر و تهدید.......................................................................................................................... 87

ضرب و جرح و فحاشی.................................................................................................................. 90

سرقت..................................................................................................................................................... 92

ضرب و جرح....................................................................................................................................... 94

فصل سوم: دادگاه حقوقی............................................................................................................. 96

تأمین خواسته.................................................................................................................................... 97  

خلع ید از مشاعات و هزینه دادرسی....................................................................................... 102

تغییر نام................................................................................................................................................. 108

تخلیه...................................................................................................................................................... 112

تأمین خواسته.................................................................................................................................... 119

تخلیه...................................................................................................................................................... 121

تأمین دلیل.......................................................................................................................................... 125

تأمین خواسته.................................................................................................................................... 127

تخلیه و اجور معوقه......................................................................................................................... 129

اعسار از هزینه دادرسی.................................................................................................................. 135

دستور موقت....................................................................................................................................... 138

خسارت دیركرد و مطالبه وجه سفته...................................................................................... 141

تعدیل مال الاجاره............................................................................................................................ 150

فصل چهارم: اجرای احكام كیفری............................................................................................ 155

جعل و استفاده از سند معجول.................................................................................................. 156

تحریق عمدی و تهدید به تحریق.............................................................................................. 161

قتل شبه عمد به علت تخلف در رانندگی.............................................................................. 164

رابطه نامشروع و ارتكاب فعل حرام........................................................................................... 170

اغفال....................................................................................................................................................... 176

مزاحمت تلفنی................................................................................................................................... 181

فریب در ازدواج................................................................................................................................. 185

ضرب و جرح و تحریق................................................................................................................... 189

رابطه نامشروع.................................................................................................................................... 193

پرداخت رشوه.................................................................................................................................... 196

كلاهبرداری......................................................................................................................................... 199

فصل پنجم: دادگاه تجدید نظر................................................................................................... 202

مشاركت در سرقت مستوجب تعزیر........................................................................................ 203

تقلب در انجام پروژه........................................................................................................................ 206

انتقال مال به غیر به قصد فرار از دین..................................................................................... 212

بی‌احتیاطی در رانندگی.................................................................................................................. 217

رابطه نامشروع.................................................................................................................................... 220

ساخت و تهیه و توزیع تجهیزات ماهواره............................................................................... 225

فك پملپ............................................................................................................................................. 230

سرقت مقرون به آزار....................................................................................................................... 236

ایراد ضرب و جرح عمدی............................................................................................................. 245

خیانت در امانت و رابطه نامشروع............................................................................................. 248

مساعدت در فرار متهم................................................................................................................... 256

سهل‌انگاری در نگهداری متهم................................................................................................... 261

مشاركت در سرقت و خرید مال مسروقه.............................................................................. 265

اخلال در نظم و آسایش عمومی................................................................................................ 269

قتل غیر عمدی بر اثر بی‌احتیاطی در رانندگی.................................................................... 275

قتل غیر عمدی بر اثر بی‌احتیاطی در رانندگی.................................................................... 280

اختلاس................................................................................................................................................. 284

ایراد ضرب و جرح............................................................................................................................ 290

ممانعت از حق و مزاحمت ملكی............................................................................................... 294

تصرف عدوانی..................................................................................................................................... 300

رابطه نامشروع.................................................................................................................................... 305

خیانت در امانت................................................................................................................................. 309

ربودن مال غیر................................................................................................................................... 316

جعل و استفاده از سند معجول.................................................................................................. 321

توهین و ایراد ضرب و جرح.......................................................................................................... 328

ایراد ضرب و جرح عمدی............................................................................................................. 333

صدور چك بلامحل......................................................................................................................... 337

تخلف از مقررات ماده 179 قانون كار..................................................................................... 341

جعل و كلاهبرداری......................................................................................................................... 345

جعل عنوان.......................................................................................................................................... 350

ایراد صدمه بدنی در اثر بی‌احتیاطی در رانندگی................................................................ 355

تظاهر به وكالت و كلاهبرداری................................................................................................... 359

تخلف از مقررات راهنمایی و رانندگی و مزاحمت برای بانوان...................................... 363

ضرب جرح........................................................................................................................................... 367

فصل ششم: دادگاه خانواده.......................................................................................................... 371

تمكین.................................................................................................................................................... 372

وصول مهریه و تأمین آن.............................................................................................................. 379

تعیین و تكلیف حضانت فرزند..................................................................................................... 383

دستور موقت تقاضای ملاقات فرزند......................................................................................... 386

اثبات زوجیت...................................................................................................................................... 390

تعدیل و افزایش نفقه...................................................................................................................... 397

مطالبه مهریه...................................................................................................................................... 400

تقاضای عدم اشتغال همسر به شغل منافی با شئونات خانوادگی................................ 403

تمكین.................................................................................................................................................... 407

طلاق توافقی........................................................................................................................................ 411

اجازه ازدواج به علت مجهول المكان بودن ولی.................................................................. 415

مطالبه نفقه معوقه............................................................................................................................ 419

طلاق....................................................................................................................................................... 422

طلاق....................................................................................................................................................... 428

مطالبه مهریه...................................................................................................................................... 432

طلاق....................................................................................................................................................... 436

طلاق....................................................................................................................................................... 440

فصل هفتم: دادگاه اطفال.............................................................................................................. 445

حمل و نگهداری مشروبات الكلی.............................................................................................. 446

سرقت..................................................................................................................................................... 450

ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو.............................................................................................. 454

مزاحمت تلفنی................................................................................................................................... 460

بی‌احتیاطی در رانندگی بدون پروانه........................................................................................ 465

سرقت..................................................................................................................................................... 470

نگهداری چهار گرم تریاك............................................................................................................ 475

مشاركت در خرید مواد مخدر.................................................................................................... 480

بسمه تعالی

نام و نام خانوادگی كار آموز:

منصور عباسی وركی

شماره پرونده آموزش : 1109

دادگستری: شعبه 1186 مجتمع قضایی شهید فهمیده

الف) كلاسه: 1604/83       ب) شاكی: گزارش مأمورین انتظامی متهم: امید        

ج) موضوع: مشاركت در خرید و نگهداری سه سانت حشیش

د) گردشكار:

به حكایت پرونده كلاسه فوق مأمورین محترم نیروی انتظامی در حین گشت‌زنی در تاریخ 17/9/83 به سه نفر كه در كنار ساختمانی نشسته بودند مشكوك شده و آنها را مورد بازرسی بدنی قرار می‌دهند كه در بازرسی صورت گرفته حدود سه سانت حشیش از آنها بدست می‌آید. مأمورین محترم جهت روشن شدن و پیگیری موضوع هر سه نفر را به كلانتری منتقل می‌نمایند كه در كلانتری یكی از متهمین به نام امیر اقرار می‌نماید كه مواد مخدر را باری مصرف خودش خریداری كرده است.

پس از انجام تحقیقات مقدماتی در پایگاه چهارم مبارزه با مواد مخدر، پرونده جهت رسیدگی قضایی به دادسرای عمومی و انقلاب ارجاع می‌گردد كه شعبه دوم دادیاری با توجه به اقرار صریح متهم و برگه توزین مواد مخدر كیفر خواست به شرح ذیل صادر می نماید؛

«در خصوص پرونده كلاسه 83/275101 اتهامی آقای امیر متهم به داشتن و خرید سه سانت حشیش بنا به دلایل ذیل 1- گزارش مأمورین انتظامی 2- اقرار متهم 3- مجموعه محتویات پرونده بزهكاری وی محرز و به استناد بند اول ماده 5 قانون مبارزه با مواد مخدر از آن دادگاه محترم تقاضای تعیین مجازات طبق مقررات قانونی را دارد.»

پس از صدور كیفر  خواست از سوی دادسرا، پرونده به دادگاه انقلاب ارجاع می‌گردد كه پرس شعبه 28 دادگاه انقلاب به استناد اینكه متهم كمتر از هیجده سال است قرار عدم صلاحیت به شایستگی محاكم اطفال صادر می نماید. لذا پرونده جهت رسیدگی به شعبه 1186 دادگاه اطفال ارجاع می گردد. دادگاه محترم شعبه 1186 پس از برگزاری چندین جلسه رسیدگی و كسب آخرین دفاع از متهم رأی خود را در خصوص پرونده طی شماره 1861 به شرح زیر صادر می‌نماید؛

«در خصوص اتهام آقای امیر فرزند عباس هفده ساله دایر بر مشاركت در خرید و نگهداری سه سانت حشیش با توجه به گزارش مأمورین انتظامی و محتویات پرونده و اقرار صریح متهم در مراحل تحقیق و كیفرخواست صادره و برگه توزین مواد مكشوفه مجرمیت نامبرده به نظر دادگاه محرز است لذا دادگاه به استناد بند یك ماده 5 قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب سال 1376 مجتمع تشخیص مصلحت نظام آقای امید را به یكصد هزار ریال جزای نقدی و تحمل ده ضربه شلاق تعزیری محكوم می‌نماید. این رأی غیابی است و ظرف ده روز بعد از ابلاغ قابل واخوهی در این دادگاه می‌باشد.

 

نتیجه‌گیری:

1) بر اساس تبصره سوم الحاقی به ماده سوم از اصلاحیه قانون تشكیل دادگاههای عمومی و انقلاب كه مقرر می‌دارد: «پرونده‌هائی كه موضوع آنها جرائم مشمول حد زنا و لواط است، همچنین جرائمی كه مجازات قانونی آنها فقط تا سه ماه حبس و یا جزای نقدی تا یك میلیون ریال می‌باشد و  جرائم اطفال مستقیماً در دادگاههای مربوط مطرح می‌شود، مگر آنكه به تشخیص دادستان تحقیقات راجع به سایر جهات ضرورت داشته باشد.» رسیدگی به جرائم اطفال در دادگاه اطفال خواهد بود.

2) بر اساس ماده پنج قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب سال 1367 مجمع تشخیص مصلحت نظام، هر گاه كسی تریاك یا مواد مخدر مندرج در ماده چهار همان قانون را نگهداری كند یا حمل یا مخفی نماید تا پنجاه گرم به دویست هزار ریال جریمه نقدی و تا سی ضربه شلاق محكوم خواهد شد و از پنجاه گرم تا پانصد گرم به سه تا هفت میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا شصت ضربه شلاق و شش ماه حبس محكوم خواهد شد

دانلود مجموعه گزارشهای دوره كارآموزی عملی مشاوره حقوقی و وكالت موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مجموعه گزارشهای دوره كارآموزی عملی مشاوره حقوقی و وكالت موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصاد,

تاريخ : 24 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی مجموعه ای از موقعیتهای بالقوه که موجب مجروحیت یا مرگ میگردد

مقاله بررسی مجموعه ای از موقعیتهای بالقوه که موجب مجروحیت یا مرگ میگردد عامل خطرساز

دانلود مقاله بررسی مجموعه ای از موقعیتهای بالقوه که موجب مجروحیت یا مرگ میگردد

مقاله بررسی مجموعه ای از موقعیتهای بالقوه که موجب مجروحیت یا مرگ میگردد
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 8 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 10

مقاله بررسی مجموعه ای از موقعیتهای بالقوه که موجب مجروحیت یا مرگ میگردد 

تعریف

عامل خطرساز: وضعیت یا مجموعه ای از موقعیتها که به صورت بالقوه می تواند علت مجروح شدن یا مرگ باشد یا در این رویدادها سهم داشته باشد. یک اره برقی دیسکی چندین عامل خطرساز مانند تیغه تیز چرخان، برق و تراشه های در حال پرتاب چوب دارد. ممکن است بعضیها فکر کنند که هر چه کالا یا وضعیتی عاملهای خطرساز بیشتری داشته باشد خطرناکی ادراک شده آن بیشتر خواهد بود، اما به نظر نمی رسد تلقی عوام از اصطلاح «خطرناکی» همین باشد.

ارزیابی مخاطره

بر اساس شواهد موجود مردم به خوبی از عهده برآورد مخاطره نسبی نهفته در مصرف کالاهای گوناگون برمی آیند. مثلا مردم به خوبی تشخیص می دهند که استفاده از ماشین چمن زنی مخاطره آمیزه تر از استفاده از تلویزیون است. البته میزان توانایی مردم در برآورد این مخاطرات به کالای مورد بررسی بستگی دارد. اما وقتی از مردم می خواهیم که بسامد واقعی جراحات مربوط به کالاهای مختلف را برآورده کنند.

هشدارها

استفاده از هشدارها در محیط زندگی انسان هر روز رایجتر می شود.

هدف از هشدار دادن

می توان چهار هدف برای هشدار دادن بر شمرد: 1) مطلع کردن کاربران با کاربران بالقوه از خطر یا عامل خطرسازی که ممکن است از آن آگاه نباشند و در ذات استفاده یا استفاده نادرست، اما معقول و قابل پیش بینی، از آن کالا نهفته است. 2) دادن اطلاعاتی درباره احتمال و با شدت جراحت ناشی از استفاده نادرست، اما معقول و قابل پیش بینی از آن کالا به کاربران بالقوه. 3) مطلع کردن کاربران یا کاربران بالقوه از نحوه کاهش احتمال و یا شدت جراحت.

حس کردن هشدار

هشدار باید توجه کاربر را، در هنگامی که از کالا استفاده می کند، جلب کند. ملاحظات زیر مهم اند: اندازه، شکل، رنگ، طرح گرافیکی، تباین، محل نصب، استفاده از عنصرهای جلب کننده دقت مانند زنگوله، پرچمهای در حال حرکت، یا چراغهای چشمک زن، و دوام فیزیکی خود هشدار در برابر عواملی از قبیل آب و هوا و استفاده نادرست.

دریافت هشدار

حس کردن حضور هشدار خواندن یا شنیدن آن را تضمین نمی کند. مثلا، اوتسوبو (1988) دریافت که 74% از موضوعهای مورد بررسی او متوجه هشدار روی اره دیسکی شده بودند، اما فقط 25% موضوعها آن را خوانده بودند (این هشدار فقط از هفت کلمه تشکیل می شد!) در مورد هشدارهای دیداری، طول هشدار می تواند بر اشتیاق کاربر به خواندن آن تاثیر بگذارد. احتمالا هرچه هشدار طولانیتر و پیچیده تر باشد، 

دانلود مقاله بررسی مجموعه ای از موقعیتهای بالقوه که موجب مجروحیت یا مرگ میگردد


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله بررسی مجموعه ای از موقعیتهای بالقوه که موجب مجروحیت یا مرگ میگردد,

تاريخ : 24 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی

مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی در 92 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی

تحقیق مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی
پروژه مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی
مقاله مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی
دانلود تحقیق مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی
مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی
دسته بندی علوم پزشکی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1626 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 92

مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی در 92 صفحه ورد قابل ویرایش

روش اندازه گیری مفنامیك اسید در كپسول 250 میلی گرم (تیتریسمتری) تعداد 20 عدد كپسول را خالی كرده و پودر داخل آن را كاملا مخلوط می كنیم تا به طور یكنواخت گردد از این پودر مقدار 0.5 گرم مفنامیك اسید (0.6 گرم) را دقیقا وزن كرده و در 100 میلی لیتر اتانول گرم (كه قبلا نسبت به محلول فنول رد خنثی شده باشد) حل كنید.

محلول حاصل را در مقابل اندی كاتور محلول فنول دو با محلول NaoH 0.1 مولار تیتر نمایید  هر میلی لیتر از محلول NaoH 0.1 مولار معرفی معادل با 24.13 میلی گرم از مفنامیك اسید می‎باشد مقدار میلی گرم مفنامیك اسید موجود  درهر كپسول از فرمول زیر محاسبه می‎شود.

میلی گرم مفنامیك اسید موجود هر در كپسول=* 24.13 كه درآن تا حجم معرفی از محلول NaoH 0.1 مولار برحسب میلی لیتر می‎باشد  Limits:(237.5 to 262.5) 

Ref: B.P ((1996), p:1793

شماره پنج 0.09

وزن پودر و كاغذ صافی 0.4022 gr

وزن كاغذ صافی           -  0.0014 gr

وزن واقعی پودر

در  100 cc الكل 2 الی 3 قطره اندی كاتور می ریزیم رنگ از رنگ زرد به قرمز پوست پیازی تبدیل می‎شود سه قطره سود NaoH 0.1 مولار ریختیم رنگش دوباره زرد شد كه این كار به معنی خنثی شدن است سپس با ریختن 0.6 گرم پودر مفنامیك اسید داخل الكل بعد از مگنت استفاده كردیم كه پودر كاملا در الكل حل شود و 20 دقیقه برای حل شدن به آن زمان می دهیم.

فنل زرد: Hand book of chewistry and Physics (CRC)

رنگ از زرد به قرمز پوست پیازی

فرمول مفنامیك اسید 105% تا 95        C15H15NO2­

دلیل  استفاده از اندی كاتور: تغییر رنگ در یك PH خاص تغییر رنگ از حالتی به حالتی دیگر

چه از سود استفاده می كنیم  كه چون واكنش اسید و باز برای خنثی كردن همدیگر

عمل تتراسیون:

در بورت NOH-1 0.1 مولار در ارلن الكل + پودر+ فنل دو: 

20.9= V مصرفی ازبورت

فرمول گسترده:                                         عدد جرمی 241.29

  
 

 

 

 

انواع اسم های تحاری: ponstan  و ponstel

حلالیت كم در آب در الكل حلالیت زیادی دارد.

در هیدروكسیدهای قلیایی حلال است نوشته شده از كتاب MERCK INDEX

 

بدست آوردن عدد 24.13 یا 24.129

 

 

Disnlotion انحلال:

زمان انحلال:

در محلول با حجم معین زمان مشخص غلظت خاصی را در دور مشخص (همزن) كپسول شروع به حل شدن می‎كند و غلظت را اندازه می گیریم بر حسب درصد

زمان  باز شدن Disantegration آب  روی صفحه 39  ، 750cc آب مقطر می ریزیم.

آزمایش بعد:

می خواهیم زمان باز شدن كپسول مفنامیك اسید را در بدن انسان اندازه گیری كنیم.

دستگاه Disantegration دما را به اندازه دمای بدن انسان 38 تنظیم می كنیم تا هنگام باز شدن كپسول ها در آب و عبور آنها از توری  بعد از 30 دقیقه از صافی عبور كرده و باز شد

آزمایش قبلی را با بچ 10 انجام می دهیم.

محاسبات:

 

 

دستگاه Disantegration:

كپسول های مفنامیك اسید با بچ 10

برای باز شدن كپسول time= 15 min

 

روش تعیین مقدار لیتیم كربنات در قرص لیتیم كربنات

تعداد 20 عدد قرص را وزن كرده و كاملا پودر كنید از این پودر مقداری معادل با 1 gr لیتیم كربنات دقیقا توزین كنید (1.367 gr) و در 100 میلی لیتر آب مقطر ریخته و به این مقدار 50 میلی لیتر محلول هیدرولیك Hcl اسید 1 مولار US افزوده و به مدت 1 دقیقه min بجوشانید و سپس سردكرده و قمدار  اضافی اسید را در مقابل معرف متیل اورانژ با محلول سدیم هیدروكساید 1 مولار (V.S) تیتر كنید هر میلی لیتر از محلول هیدروكلریك اسید Hcl 1 مولار معادل 36.95 میلی گرم از Li2 Co3 می‎باشد.

مقدار میلی گرم Li2 Co3 در هر قرص از فرمول زیر محاسبه می‎شود.

 

كه در آن Wa وزن متوسط قرص ها برحسب میلی گرم (410) WS مقدار بر داشتی برحسب میلی گرم (1365)

V حجم مصرفی سدیم هیدروكساید 1 مولار بر حسب ml

 به طور ساده                                               

 

 

 

 

وزن 20 عدد قرص+ كاغذ: 8.1475

وزن كاغذ:                     5.2365-

  3.9555= 7.9110

دلیل جوشاندن: خارج شدن Co2 موجود در محلول

اول محلول را می گذاریم تا به جوش بیاید بعد از جوش آمدن به مدت 1 دقیقه بجوشد تا Co2 محلول از آن خارج شود. طرز تهیه سدیم هیدروكساید 1 مولار NaoH در ظرفیت 1 نرمالیته با مولاریته برابر هستند.

                                      1نرمال= 1مولار

M:Na=40

40 گرم سود وزن كردیم در lit 1 آب حل كردیم و روی هم زن قرار دادیم تا حل شود. این واكنش گرمازاست اگر آب را به مقدار 1 Lit كم كم به سود بیفزاییم باعث می‎شود كه از گرمای خود سود استفاده شود تا در آب بهتر حل شود.

در بورت اسید Hcl 

در ارلن سود N 0.1 نرمال و تیتراسیون را شروع می كنیم بهترین معرف برای تیتراسیون اسید و باز فنل فتالئین است كه 2.2 اسید Hcl مصرف شد رنگ سود سفید شد

 

 

 

روش نام گذاری داروها

Rimington’s Pharmaceutical Sciences

(16 th Edition, P.P 417-18)

پیشرفت های اخیر در زمینه داروسازی و رشته های وابستهبه آن چنان سرعتی داشته است كه گردآوری اطلاعات، طبقه بندی، تخلیص، نگهداری مراجعه و انتشار این اطلاعات نیز خود به رشته ای جداگانه تبدیل شده است.

یكی از مواردی كه بنظر می‎آید اطلاعات پیشاپیش و سریعتر از آنچه دنبالش هستند انبوه می‎شود اطلاعات موجود در مورد داروهاست. شماره روز افزون داروهای جدید كه از دهه 1950 به بعد تهیه شدند كار پی گیری و دنبال كردن و خواندن اطلاعات مربوطه را بیش از پیش مشكل تر كرده است. اگر در نظر بگیریم كه یك داروی معین ممكن است چندین نام شیمیایی چندین علامت اختصاری یا كد و دو یا سه نما تجارتی آنهم فقط در یك كشور داشته باشد و اگر درنظر بگیریم كه یك داروی معین ممكن است چندین نام شیمیایی، چندین علامت اختصاری یا كد دو یا سه نام تجارتی آنهم فقط در یك كشور داشته باشد و اگر در نظر بگیریم كه در كشورهای دیگر بازهم نامهای دیگری داشته باشد آنوقت اشكال در نامگذاری این تركیبات و لزوم داشتن یك نام غیرتحارتی یا ژنریك بیش از پیش حس می‎شود. چنین كوششی ازسوی جوامع عملی مختلف بعمل آمده است كه یكی از آنها شورای USAN است (State Adopted Names United) كه در اینجا ما باختصار به طرز كار و شیوه انتخابی آنها برای نامگذاری داروها می پردازیم.

یك دارو را به نامهای مختلفی می‎توان خواند كه در اینجا عمده ترین آنها را از نظر میگذرانیم:

نام شیمیایی به تركیباتی كه فرمول شیمیایی مشخص دارند اطلاق میشود. نام شیمیایی مشخصات دقیق و كامل ساختمان یك تركیب را نشان می دهد.

برای تركیباتی كه دارای منشا گیاهی یا حیوانی هستند توصیف علمی منشاء آنها برحسب نامهای بیوشیمیایی گیاهی ای حیوانی صورت می‎گیرد. این نام ها اگر چه از نظر علمی دقیق هستند معمولا طولانی و مشكل بوده و برای پزشك، داروساز و رشته های وابسته زیاد مفید نیستند.

از آنجاییكه استفاده روزمره از نام شیمیایی در ازمایشگاههای تحقیقاتی زیاد مناسب نیست و گاهی تلفظ آن سخت و گاهی نام شیمیایی  طولانی است گاهی در این آزیشگاهها داروها را باید با كد كه عبارتست از حروف یا اعداد و یا تركیب هر دو نشان می دهند. معمولا این نوع نامگذاری بردو نوع است تركیب چند حروف و چند عدد مانند TH4128 كه نام الفافنیل بوتیرامید است كه برای درمان هیپركلسترولمی بكار می‎رود این نام معمولا حروف نام پژوهشگر یا آزمایشگاه تحقیقاتی است. شماره ها نیز اختیاری است و معمولا شماره ردیف تركیب شیمیایی یا شماره تركیب شیمیایی است كه در فهرست سنتز یا تحقیق قرار دارد. گاهی هم این نام از چند حرف تشكیل یافته است كه از نام خود دارو گرفته شد است مانند I.D.U كه معرف یدوكسوریدین یك داروی ضد ویروس است. این كدها معمولا در مراحل اولیه تحقیق بر روی تركیب های شیمیایی انتخاب می‎شود و پس از پیدا شدن یك نام مناسب برای دارو كنار گذاشته می‎شود اما گاهی نیز راه خود را در مجلات علمی باز می كنند. این كدها ارزش علمی ندارند زیرا هیچگونه اطلاعی در مورد داروها ارائه نمی دهند.

در برخی از موارد در مراحل تحقیق خود پژوهشگران نام های دیگری بر روی تركیبات می گذارند. این نام ها همان نام های غیراختصاصی یا باصطلاح نام معمولی هستند سازمان های دستاندركار نامگذاری های شیمیایی استفاده از نام این داروها را توصیه نمی كنند زیرا این نامها معمولا بطور اتفاقی و بدون توجه به رابطه داروی جدید با داروهای پیش از آن نامگذاری شده اند.

اگر پس از طی تمام مراحل متعدد تحقیق یك دارو وارد بازار شود یك نام تحارتی برای آن انتخاب می‎شود این نام نشان دهنده ماهیت دارو نیست بلكه بیشتر نماینده كارخانه وئ یا نوع فرمولاسیون آن است.

دانلود مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مجموعه گزارش کار آزمایشگاه داروسازی,

<-BloTitle->
<-BloText->