خريد بک لينک
رزرو آنلاين هتل خارجي
خريد سکه سوکر استار ارزان
بسکتبال
زیرمانیتوری مدیریتی
رزرو آنلاين هتل خارجي
فلنج
دانلود آرشیو پایان نامه در ایران
<-BloTitle->
<-BloText->

عضویت در سایت
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
ادرس سایت یا وبلاگ : http://
سال تولد:
جنسیت :
وضعیت تاهل :
کشور : (کشور محل سکونت)
شهر :
آیدی یاهو :
کد امنیتی : *

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
<-TalarTitle-> <-TalarSub-> <-TalarHit-> <-Talarwriter->

تاريخ : 11 آذر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
تحقیق جامع در مورد ریخته گری فلزات و تاریخچه آن

تحقیق جامع در مورد ریخته گری فلزات و تاریخچه آن

دانلود تحقیق جامع در مورد ریخته گری فلزات و تاریخچه آن

تحقیق جامع در مورد ریخته گری فلزات و تاریخچه آن
دسته بندی مواد و متالوژی
فرمت فایل doc
حجم فایل 196 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 147

تحقیق جامع در مورد ریخته گری فلزات و تاریخچه آن

بخشهایی از متن:

خلاصه و چكیده

همان طور كه می دانیم عموما ً قطعات ریخته گری به صورت سفارشی از مشتریان به كارگاههای ریخته گری پیشنهاد می شود و اغلب برنامه تولید این گونه كارگاهها از قبل مشخص نیست . پس از سرد شدن و جدا كردن محصول از قالب انجام عملیات اصلاحی از جمله عملیات تمیزكاری بر روی محصول ضروری است . لذا بخشی در این واحدها وجود دارد كه وظیفه انجام این كار بر عهده آنهاست .

 با توجه به تفاوت بین هر قطعه ریخته گری شده با بعدی به علتهای بسیار زیاد از طرفی و هزینه دار بودن انجام این فرآیند از طرف دیگر و همچنین متفاوت بودن انتظارات مشتریان ، عموما ً این قسمت در كارخانه های ریخته گری توسعه نیافته است .

بنابراین به نظر می رسد وجود كارگاهی كه بتواند این خدمات را به صورت جامع و كامل به این واحدها ارائه دهد لازم است .

 به طور كلی در این كارگاه انجام عملیات سنگ زنی ، سندبلاست  و شات بلاست ، تراش كاری ، فرزكاری و عملیات وابسته و در نهایت رنگ آمیزی می تواند وجود داشته باشد .

البته با توجه به تجمع تعداد زیادی از كارخانجات ریخته گری در شهرك صنعتی اشترجان بهتر است محل كارگاه دراین منطقه باشد .

مراحل اجرایی پروژه

 1. بررسی منطقه صنعتی اشترجان
 2. تهیه لیست شركتهای مرتبط با موضوع پروژه
 3. گزینش تعدادی از شركتها جهت پاسخگویی به سوالات
 4. تهیه پرسشنامه مناسب جهت اخذ اطلاعات
 5. گرد آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه
 6. تجزیه و تحلیل پاسخها
 7. مكان یابی شركت با استفاده از مدلهای ریاضی

...

تاریخچه ریخته گری

احساس عمومی آن است كه ریخته گری تا اواسط قرن حاضر به صورت یك هنر تجربی تلقی می گردید .تنها در نیم قرن اخیر است كه زیربنای علمی برای این فرآیند تولید اساسی مهیا گردیده است . واقعیت این است كه بسیاری از تكنیك های مدرن و ابداعی امروزی در زمینه های متالوژیكی ، هنگامی كه به گذشته برمی گردیم ، راه حل های علمی مسائل آن در زمان های دور دانسته شده بود . پیدایش و تولید چدن با گرافیت كروی در اواسط قرن حاضر در اروپا و امریكا كه به عنوان مهم ترین پدیده ریخته گری قرن حاضر معرفی شده ، در حقیقت در حدود دو هزار سال پیش از آن در چین تولید می گردیده است . كشف اخیر كوره های بلند احیا سنگ های معدنی در افریقا ، متعلق به سه هزار سال پیش نمایانگر توجه گذشتگان ما به جنبه های متالوژیكی تولید قطعات صنعتی می باشد .

پنج هزار سال پیش ،همان زمانی كه تازه عصر نوسنگی در بریتانیا ، آلمان و سپس در استرالیا پی گرفته بود ، مصر و بین النهرین هزار سال بود كه سفالگری می كردند و در عصر مفرغ ( آلیاژ مس و قلع ) بودند . میل به جمع آوری طلا ، جواهرات ، مرمر سبز ، فیروزه ، فسفات آلومینیوم آمیخته با مس و شهاب سنگ ها به علت این كه رنگی شفاف داشته اند و به دلیل خواص جادویی كه گمان می رفت در آنها نهفته باشد ، انسان اولیه را به نواحی فلزدار كشانید و اولین حرفه تخصصی را بعد از جادوگری كه پدیده صنعت می باشد برای بشر اولیه به وجود آورد.

اشیا كوچك مسی ، سنجاق ، نیزه و قطعات آهن حاصل از شهاب سنگها مربوط به بیش از سه هزار سال قبل از میلاد كه در گور مصریان یافت شده است ، بیانگر این مطلب است كه فلزگری پس از چهار هزار سال قبل از میلاد در خاور باستان به خوبی شناخته شده بود . ولی در حدود سال سه هزار قبل از میلاد تمدن مفرغكاری در قفقاز ، فلسطین ، سوریه ، بلوچستان و ایران با ویژگی های خاص خود به وجود آمد. مردم سومر و دره سند پیش از سال سه هزار قبل از میلاد قلع را می شناختند و به منظور تسهیل كار ریخته گری به عنوان آلیاژ مس به كار می بردند .

شاید اولین خصوصیت یك فلزكه مورد توجه بشر قرار گرفت ، خاصیت كار پذیری مكانیكی بدون از دست دادن قابلیت چسبندگی ذرات آن بوده است . شاهد این مدعا تغییر شكل تكه ای فلز به ورقه ای پر نقش و نگار است كه از آسیای شرقی به دست آمده است و متعلق به حدود سه هزار سال پیش است . مهم تر از آن استفاده از اشیا كار شده طلا توسط انسان های اولیه در حدود هشت هزار سال پیش از میلاد مسیح می باشد . تمام شواهد به دست آمده نشان می دهد كه اولین فلزی كه ذوب گردید ، مس بوده است . زمان معینی را نمی توان برای آغاز عصر مس بیان داشت .

برنز كه در حالت ریختگی سیاه تاب دارای استحكام بیشتری از مس است در حدود سه هزار سال قبل از میلاد جایگزین بعضی از اشیا مسی گردید . این ایام كه تا 1200 سال قبل از میلاد به طول انجامید، عصر برنز نامیده می شود و بعد از عصر برنز عصر آهن آغاز می شود .

...

ریخته گری در ماسه یك رو ش تولیدی است كه از دیرباز شناخته شده و مورد استفاده قرار می گرفته است .

و هنوز هم متداول ترین روش به منظور تولید قطعات ریختگی است . با استفاده از قالب های ماسه ای می توان قطعاتی به وزن چند گرم تا چند صد تن تولید نمود .

ماده اصلی مخلوط قالب گیری در این روش ماسه می باشد كه عموما ً از نوع ماسه سیلیسی ( sio2 ) بوده و به لحاظ خاصیت دیر گدازی آن و قیمت نسبتا ً ارزان آن مورد استفاده قرار می گیرد . به منظور تهیه مخلوط قالب گیری به ماسه سیلیسی جهت ایجاد استحكام و چسبندگی لازم مقادیری چسب ( خاك رس) و آب و اضافات دیگر افزوده شده و به خوبی هم زده می شود .

قالب گیری با ماسه بر حسب شرایط ماسه ، نوع چسب مصرفی و مكانیزمی كه چسبندگی و استحكام را ایجاد می نماید ، طریقه تهیه و آماده سازی قالب به دسته های زیر تقسیم می شود :

قالب گیری در ماسه تر

مخلوط قالب گیری شامل ماسه ، خاك رس به عنوان چسب ، آب و سایر مواد اضافی است . به كار بردن لفظ تر برای این نوع قالب ها به خاطر رطوبت ماسه است كه آن را از قالب ماسه ای خشك متمایز می سازد .

مراحل اصلی قالب گیری در ماسه تر چنین است : 

الف ) تهیه مدل

پس از طراحی قطعه مورد نظر ، مدل ساخته شده و برای قالب گیری آماده می شود . اكثرا ً مدل هایی كه برای قالب گیری در ماسه تر به كار می روند از نوع مدل صفحه ای دو طرفه می باشند . اگر تعداد قطعات تولیدی مورد نیاز كم باشند از مدل های یك تكه استفاده می شود و در این صورت مدل یك تكه را روی صفحه قالب گیری قرار داده و درجه مناسب برای قالب گیری دستی به كار می رود .

ب ) ساخت قالب

ابتدا ماسه در اطراف مدل ریخته شده و سپس به میزان لازم كوبیده می شود . به طوری كه در اثر كوبیدن كافی و توزیع صحیح درداخل درجه سفت شده و استحكام و خود گیری آن به مقدار كافی برسد . كوبیدن ماسه ممكن است به طریق دستی یا با ماشین های قالب گیری انجام شود .

درجه بالایی و پایینی به صورت مشابه تهیه و آماده می شوند . فقط در درجه رویی قالب باید راهگاه بارریز ( راهگاه اصلی ) [1] و حوضچه ذوب ریزی [2] برای ریختن مذاب به داخل قالب تعبیه گردند .

 


[1]  - sprue                                                  

[2]  - pouring cup

...

از سوالاتی که نیاز به تخمین زدن دارند استفاده نکنید. سوال باید طوری طرح شود که پاسخ دهنده مجبور به عمومیت دادن با تخمین زدن نباشد. این سوال را در نظر بگیرید «سالانه چند بسته پودر رختشویی می‌خرید؟ » این سؤال مستلزم این است که پاسخ دهنده مصرف ماهیانه خود را حساب کند و آن را در 12 ضرب کند. نتایج صحیحتر را می توان از این سوال به دست آورد: «ماهیانه چند بسته پودر رختشویی می خرید؟» سپس پژوهشگر می تواند آن عدد را در 12 ضرب کند و مصرف سالیانه را به دست آورد.

از سوالات دو گانه پرهیز کنید. سوالات دو گانه آنهایی هستند که دو جواب دارند؛ قاعده این است که اگر در سوال حرف ربط «و» وجود دارد. آن سوال دقیقتر بررسی شود تا معلوم گردد آیا دو سوال مطرح است یا یک سوال.

عمومی یا خصوصی بودن سوال را در نظر بگیرید. عمومی یا خصوصی بودن سوال به نظر پاسخ دهنده در این مورد بستگی دارد. این دو سوال را در نظر بگیرد: «آیا تولید کنندگان اتومبیل در کنترل گازهای آلاینده پیشرفت رضایت بخشی داشته اند؟» و «آیا شما از پیشرفت سازندگان اتومبیل در کنترل گازهای آلاینده راضی بوده اید؟» سوال اول یک ارزیابی عینی است از اینکه واکنش عمومی مردم در قبال این مساله چیست. سوال دوم به بررسی احساسات شخصی پاسخ دهنده در خصوص موضوع مورد نظر می پردازدو ذهنی تر است. هدف ما از تحقیق تعیین می کند که چه نوع سوالی مناسبتر است.

5.تصمیم گیری درباره توالی سوالات.

هنگامی که نحوه طرح سوالات مشخص شد،مرحله بعدی، تعیین توالی آنها در پرسشنامه است .توالی سوالات بر پاسخها اثر دارد و ممکن است منشأ اشتباهاتی در، یافته های تحقیق شود . دراین جنبه از طرح پرسشنامه ،مهارت و تجربه پژوهشگر بسیار اهمیت دارد، درعین حال راهنماییهای برای پژوهشگران تازه کار ارائه می شود.

اولین سوالها باید ساده و جالب باشد. اولین سوال باید توجه پاسخ دهنده را جلب کند و کنجکاوی او را برانگیزد. والا ممکن است پاسخ دهنده از ادامه مصاحبه سرباز زند.اغلب اولین سوال با نیازهای اطلاعاتی مطالعه ربطی ندارد و برای جلب همکاری پاسخ دهنده مطرح می شود .بنابراین ، سوال ساده ای که طرز فکر پاسخ دهنده را درباره مطلبی می پرسد، سوال مناسبی است . اکثر مردم احساسات خود را به راحتی ابراز می کنند و با این قبیل سوالات می توان به آنها اطمینان داد که سوالات دیگر را هم می توانند جواب دهند.

 

  دانلود تحقیق جامع در مورد ریخته گری فلزات و تاریخچه آن


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  تحقیق جامع در مورد ریخته گری فلزات و تاریخچه آن ,

  مقاله فنون داستان نویسی از نظر داستان نویسان و سرگذشت داستان نویسی ایران

  مقاله فنون داستان نویسی از نظر داستان نویسان و سرگذشت داستان نویسی ایران

  دانلود مقاله فنون داستان نویسی از نظر داستان نویسان و سرگذشت داستان نویسی ایران

  دانلود مقاله داستان نویسی
مقاله سرگذشت داستان نویسی ایرانی
مقاله داستانهای معروف ایرانی
  دسته بندی زبان و ادبیات فارسی
  فرمت فایل doc
  حجم فایل 41 کیلو بایت
  تعداد صفحات فایل 42

  داستان نویسی

  مقدمه .....................................................................1

  باب اول

  فن داستان نویسی

  طبقه بندی داستانها ...........................................................................2

  راه پرپیج وخم تجربه (پل انگگل)...........................................................4

  داستان را چگونه باید گفت؟.................................................................6

  داستان تا چه حد ساختگی است؟(جورج ه سیزرز،دارال شوایستر)......................7

  داستان نویس و انتخاب نوع داستان ........................................................10

  روند رسیدن میوۀ داستان(لارنس بلاک)....................................................13

  َماهیت وهدف داستان(فلانری اوکانر).......................................................14

  تصویر در داستان(والیس گریوز، ویلیام ج. لیری).........................................16

  باب دوم

  سرگذشت داستان نویسی ایران

  قدیمی ترین متون..............................................................................19

  استمرار سنت داستان پردازی................................................................25

  گذر از دوره ها.................................................................................28

  جمال زاده واغاز عصر جدید داستان نویسی................................................31

  ایسم گرایی......................................................................................33

  مکاتب مهم ادبی................................................................................34

  فهرست مآخذ...................................................................................38

  ===========================

  مقدمه

  اما شاید هیچکس نتواند به سؤال چگونه می توان داستان نویس  موفقی  شد، پاسخ کاملی بدهد. زیرا همه  کم و بیش با این حقیقت کنار امده اند که نویسندگی اموختنی نیست. ولی مأیوس نشوید. اگر استعداد نویسندگی در خود سراغ  دارید می توانید و باید، راه و روش بهتر نوشتن را نیز بیاموزید. اما  یادتان باشد که معلم  و کتابِ راهنما جز اینکه مجموعه ای از فنون قراردادی وغیر قراردادی راهمچون ابزاری دردستانتان بگذارند،کار دیگری نمی توانند بکنند.

  هدف از گرداوری این  مقاله  اشنایی با برخی از فنون داستان نویسی از دید چند  تن  از داستان  نویسان غربی و ایرانی و همچنین اشنایی  با سرگذشت  داستان  نویسی  ایران و مطالعه ای مختصر دربارۀ چند داستان معروف  ایرانی است.

  ...

        جمال زاده و اغاز عصر جدید داستان نویسی

      ((در این مرحله از بررسی، نگاهی اجمالی می کنیم به  اثار و اثر وجودی جمال زاده ، به عنوان پیش کسوت وراه گشای تقلید مطلوب، وبه طورکلی نوسازی داستان نویسی ایران.   

              « با جمال زاده نثرمشروطیت قدم درحریم قصه می گذارد وحکایتهای پیش از مشرو - طیت به سوی ابعاد چهارگانۀ  قصه یعنی زمان، مکان، زبان وعلیت روی می اورند و کاریکاتورهای دهخدا، جای خود را به کاراکترهای جمال زاده می دهند...»

          «در سال 1300(ش)1291م. مجموعه داستان های کوتاه  جمال زاده با عنوان  یکی بود یکی نبود دربرلین به چاپ رسید.مقدمۀ این اثردرتاریخ ادبیات متجدد پدیده ای بیاد ماندنی است این  مقدمه در حقیقت یک اعلامیه  یا  بیانیه واقعی است. نویسندۀ  جوانی  که اولین اثرخود را منتشرمی کرد با لحنی قاطع و تقریباً امرانه، تمام هموطنانش را مخاطب قرار می داد تا به انها بگوید که: ایران امروزه به ادبیاتی  نوین، ادبیاتی مردمی، نیاز دارد؛ و تنها یک نوع ادبی می تواند این ادبیات را پدید اورد ودرعین حال موردپسند همگان قرار گیرد: این  نوع  ادبی رمان است که ملل اروپایی با توسل  به ان توانسته اند توسعه یابند و فرهنگ خود را ارتقاء دهند...»

   

  دانلود مقاله فنون داستان نویسی از نظر داستان نویسان و سرگذشت داستان نویسی ایران


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  مقاله فنون داستان نویسی از نظر داستان نویسان و سرگذشت داستان نویسی ایران ,

  تاريخ : 11 آذر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
  مقاله پلی هیدروکسی

  مقاله پلی هیدروکسی

  دانلود مقاله پلی هیدروکسی

  مقاله پلی هیدروکسی
  دسته بندی مواد و متالوژی
  فرمت فایل doc
  حجم فایل 20 کیلو بایت
  تعداد صفحات فایل 32

  مقاله پلی هیدروکسی

  بخشهایی از متن:

  پلی هیدروكسی آلكانوئات های با طول متوسط (Medium chain leught pcgy (3hA) گروه بزرگی از پلی استرهای طبیعی هستند كه توسط باكتری ها تولید می شوند و تنوع ساختاری بالقوه و بالفعل بالای این پلیمرها باعث افزایش توجه نسبت به تولید اقتصادی آن ها شده است . كنترل مونورهای تشكیل دهنده و استراتژی های مختلف تخمیر كه امكان طراحی و ساخت پلیمرهای با ساختار ویژه را فراهم می سازد . علاوه بر آن پلی (3HA) های فعال شده برای تغییرات شیمیایی بیشتر نیز تولید شده اند .

  تولید MCLPHA در طبیعت به اعضای از جنس Pseudemenas كه متعلق به همولوژی rRNA نوع I هستند محدود می شود . درمیان این جنس گونه های P .flueresceus , .aeruginesa  ‍‍P ، P.oleovorans ،P.lemonnieri   ، P . testeroni   ، P . puteda   ‌ ، قرار دارند .

  MCL –poly3HA تنها یك نوع پلیمر نیست بلكه خانواده های بزرگی از انواع پلی استرها است كه تركیب و ویژگی های آن با توجه به تركیب مونورهای در دسترس متفاوت است تاكنون بیش از 100 نوع MCL –poly3HA شناسایی شده اند كه دارای مونورهای بین 6 تا 16 كربن و زنجیره های متنوع اشباع ، غیر اشباع ، بدون شاخه ، دارای شاخه‌ی آلیفاتیك ، یا آروماتیك هستند . علاوه بر این ها مونومرهای با انواع گروههای جانبی فعال نظیر اتم های هالوژن ، هیدروكسی ، اپوكسی ، سیانو ، كربوكسیل ، فنوكسیل ، سیانوفنوكسی ، نیتروفنوكسی و همچنین كربوكسیل استری شده قابل پلیمریزه شدن به MCL –poly3HA هستند . تمامی پیوندها به علت خاصیت فضا ویژگی آنزیم های پلیمر از به صورت R می باشند . وزن مولكولی پلیمرها بسته به نوع میكروارگانیسم ، نوع پلیمر و شرایط رشد بین 105 ×2 تا 106 ×3 است .

  ...

  بیوسنتز و متابولیسم :

  همانطور كه پیشتر اشاره شد ، نوع مونومرهای تشكیل دهنده ی MCL –poly3HA بستگی به نوع منبع كربن حاضر در محیط دارد . مثلا در P.olecvorans  بسته به نوع –n آلكانی كه به باكتری داده شود نوع پلیمر محصول متفاوت است . در طی این آزمایشها دیده شده كه این آلكان طی از دست دادن گروههای دو كربنه تجزینه شده اند . بنابراین احتمال اینكه مسیر بتا – اكسید اسیون در سنتز MCL –poly3HA دخیل باشد . مطرح شده این نوع نتایج بعدا تائید شده و ژن های مربوط شناسایی شدند . مسیر معمول سنتز MCL –poly3HA از طریق بتا – اكسیداسیون در شكل – آمده است شكل مقابل بتا- اكسیداسیون مسیر بیوسنتز اسیدهای چرب MCL –poly3HA بدین طریق نیز تولید میشود :

  نتایج آزمایشها با طبیعت این مسیرها سازگار هستند . به عنوان مثال رد p.putede kt2442 سه نوع مسیر متفاوت برای تبدیل هگزانوئیك اسید به MCL –poly3HA قابل مشاهده است هگزانوئیك اسید می تواند مستقیما پس طی یك نیم چرخه از بتا – اكسیداسیون تبدیل به 3- هیدروكسی – هگزانوئیك اسید شده و در ساختار PHA شركت كند . یا آنكه در چرخه ی بتا- اكسیداسیون تماما به استیل ـ كوآ تبدیل شده و استیل كوآ برای بیوسنتز مونومرهای مختلف C 6 تا C14  بكار گرفته شود. از طرف دیگر وجود مونومرهای غیر اشباع حاكی از آن است كه سنتز Denevo ی اسیدهای چرب صورت می پذیرد . همچنین مداركی مبنی بر طویل شدن خود هگزانوئیك اسید وجود دارد .

  از طرف دیگر تركیباتی بی ارتباط چون گلوكز ، فروكتوز و گلیسرول هم میتوانند به MCL –poly3HA تبدیل شوند . این نوع پلیمرها تنها مونومرهای C8  و C10 دارند . علاوه بر این حضور وابسته به دمای اسیدهای چرب غیر اشباع و قطع تولید MCL –poly3HA در حضور سرولنین (Cerulenin)  ( یك مهار كننده ی سنتز اسیدهای چرب ) تبدیل این تركیبات از طریق بیوسنتز اسیدهای چرب ( مسیر دوم ) را تائید می كند .

   

  دانلود مقاله پلی هیدروکسی


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  مقاله پلی هیدروکسی ,

  تاريخ : 11 آذر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
  تحقیق در مورد علم تكنولوژی مواد

  تحقیق در مورد علم تكنولوژی مواد

  دانلود تحقیق در مورد علم تكنولوژی مواد

  تحقیق در مورد علم تكنولوژی مواد
  دسته بندی مواد و متالوژی
  فرمت فایل doc
  حجم فایل 86 کیلو بایت
  تعداد صفحات فایل 78

  تحقیق در مورد علم تكنولوژی مواد

  بخشهایی از متن:

  - طبقه بندی مواد كار

  1-1- تعریف تكنولوژی مواد: 

  علمی كه دربارة استخراج، تصفیه، آلیاژ كردن، شكل دادن، خصوصیات فیزیكی، مكانیكی، تكنولوژیكی، شیمیایی و عملیات حرارتی  بحث می‌كند، تكنولوژی مواد گفته می‌شود. این علم ساختمان داخلی مواد از نظر شبكه‌بندی، تركیب و سایر خصوصیات آنها را بررسی می كند.

  2-1- طبقه‌بندی عناصر

  تعریف عنصر:

  موادی كه در اثر تجزیه قابل تبدیل به مواد ساده‌تر نباشند، عنصر نامیده می‌شود. بیشترین عنصر در طبیعت، اكسیژن میباشد.  حجم هوا را اكسیژن خالص اشتغال نموده و نصف  جرم پوستة‌ زمین از  تركیبات اكسیژن دار تشكیل شده است. (بیشترین فلز آلومینیم می‌باشد 1/8% بعد از آن آهن 5%)

   

  3-1- عناصر مهم و تركیبات آنها

  1-3-1- خواص اكسیژن (o) :

  گازی است بی بو، بی رنگ و بی مزه، تركیب آن با عناصر دیگر را اكسیداسیون گویند. برای ایجاد حرارت زیاد، اكسیژن را با گازهایی مانند گاز طبیعی، هیدروژن، استیلن محترق می‌كنند تا درجه حرارتی معادل 2000 تا 3200 درجه سانتی گراد بدست آید.

  مراحل تولید اكسیژن:

  1- تراكم هوا تا فشار 200 بار 2- سرد كردن هوای متراكم تا دمای c ْ175- 3- كاهش فشار به 3 /4  بار و مایع شدن هوا 4- كاهش دما تا cْ200-5- حرارت دادن و تبخیر هوای مایع در Cْ183- و تولید اكسیژن خالص 6- پر كردن كپسول با فشار 150 بار

  اكسیداسیون

   

  تركیب اكسیژن با عناصر دیگر

  سرعت زیاد و شعله = احتراق (سوختن تند)‌مانند جوشكاری با گاز اكسی استیلن

  بدون شعله و حرارت= سوختن كند (زنگ زدن فلزات)

  احیاء:

  جدا كردن تمام یا قسمتی از اكسیژن در یك تركیب اكسیژن دار- با بكار بردن حرارت

  2-3-1- هیدروژن (H) :

  سبكترین عنصر- بدون رنگ، بو و مزه. قابل انتقال برای جوشكاری به همراه اكسیژن كاربرد : تولید مواد مصنوعی ، پلاستیك، جامد كردن روغن نباتی.

  تولید: با الكترولیز آب، اكسیژن و هیدروژن را تولید می‌كنند و به صورت مایع به بازار می‌ دهند.

  ...

  فلزات غیرآهنی

   

  فلزات غیرآهنی:

  جرم مخصوص بیشتر از  5 باشد= فلز سنگین مس، روی قلع، سرب، نیكل، كرم، ولفرام

  جرم مخصوص كمتر از  5 باشد= فلز سبك آلومینیم، منیزیم، بریلیم و تیتانیم

    در اثر آلیاژ كردن فلزات غیر آهنی، سختی و استحكام افزایش یافته، رنگ آنها عوض ولی دوام خوردگی كاهش می‌یابد.

  هر چه درجه خلوص فلزی بیشتر باشد نقطه ذوب و قابلیت هدایت الكتریكی آن افزایش می‌یابد.

  1-3- فلزات غیر آهنی سنگین:

  1-1-3- مس (CU) :

  خواص:

  1-  جرم مخصوص  9/8 و نقطه ذوب cْ1083

  2-   رنگ قرمز و قابلیت هدایت الكتریكی و حرارتی خوبی دارد.

  3-  در مقابل خوردگی و حرارت مقاوم است.

  4- در مجاورت هوا با اسید كربنیك قشر نازك سبز رنگ به نام زنگار یا كربنات مس تشكیل می دهد و این قشر از بقیة فلز محافظت می‌كند.

  5- تأثیر سركه یا اسید استیك بر مس قشر سبز رنگی به نام استات مس بدست می‌آید كه سمی است و به همین دلیل ظروف غذایی را به قلع اندود می كنند.

  كاربرد:

  1-  سیم 2- شمش 3- هویة لحیم كاری 4- كویل‌های حرارتی و برودتی 5- پوشش بامها، قطعات تزئینی و آلیاژهای مس (برنج برنز، مفرغ)

  2-1-3- روی (Zn) :

  خواص:

  1-  جرم مخصوص  1/7 و نقطة ذوب Cْ419

  2-  رنگ خاكستری روشن ، شكننده، و مقطع شكست آن درشت دانه است.

  3-  از بین فلزات بیشترین انبساط حرارتی را دارد.

  4- در مقابل خوردگی و در مجاورت هوا مقاوم است ولی در مقابل اسید و نمك مقاومت كمی دارد.

  5- به صورت خالص یافت نشده و به صورت تركیبی گوگرد و اسید كربنیك می‌باشد؟

  6-  برای سوهانكاری از سوهان یك آجه استفاده شود.

  7-  در اثر آلیاژ شدن با آلومینیم، استحكام آن زیاد می‌شود.

  8-  در اثر آلیاژ شدن با آلومینیم، استحكام آن زیاد می‌شود.

  9-  با مس سخت می‌شود

  10-         سرب، بیسموت و تالیوم خواص براده برداری آن را بهتر می‌كنند.

  ...

  مواد طبیعی تغییر شكل یافته:

  به موادی كه از تغییر شیمیایی مواد طبیعی مانند سلولز و شیر بدست می آید گفته می‌شود و مهمترین آنها مواد مصنوعی سلولزی و شاخ مصنوعی می باشد. از این مواد برای ساخت چمدان، جعبه حمل و نقل، انبر جوشكاری، مواد آب بندی و قطعات فرم دار استفاده می شود .

  5-3-5- سیلیكون ها:

  مواد مصنوعیكه مادة اصلی آنها سیلسیم و اكسیژن است می باشد.

  سیلیكوتها ضد آب، عایق برق هستند و با چسب نمی چسبند. از نظر شیمیایی خنثی، در مقابل حرارت مقاوم ولی گران هستند.

  4-5- رنگ‌ها

  1-4-5- كاربرد رنگها

  محلول رنگ دانه در نوعی حلال را رنگ گویند كه برای پوشاندن سطوح به منظور حفاظت یا زیبایی استفاده می شود.

  2-4-5- مواد اصلی رنگها:

  1- رنگ دانه: ماده‌ای خاكی یا رسی می‌باشد كه با روغن یا حامل چسبنده مخلوط شده رنگ را بوجود می‌آورد. مهمترین رنگ دانه‌ها عبارتند از افرا، گل ماش، صدف نرم سائیده، و هماتیت.

  2- روغن بزرك: روغن خشك كننده است و در رنگ‌ها و جلاها و لینولئوم مركب چاپ و صابون كاربرد دارد. مایعی روغنی به رنگ زرد می باشد ودرتربانتین بافتین اتر و بنزن حل می‌شود. و از فشردن و حرارت دادن بزرك بدست می‌آید.

  3- روغن كرچك:  از كرچك بدست می‌آید. در پزشكی به عنوان مسهل به كار رفته و روغن سرد و فشردة آن در روغنكاری به كار می‌رود. در رنگها به عنوان خشك كننده و بدون آب نسبت به روغن تونگ جلادهنده بهتری در روغن جلا در صابون  به عنوان كف كننده و حل كننده در آب استفاده می‌شود.

  4- روغن جلا: سرعت خشك كنندگی آن دو برابر روغن بزرك است و از درخت جلا بدست آمده و شدیداً مسهل است این روغن در لعابها، جلاها و تركیبات پلاستیكی و لینولئوم مصرف دارد. این روغن بی‌رنگ بوده و برای محصولات ظریف چوبی سطحی براق و صاف بوجود می‌آورد. برای حفاظت نقشه و نقاشی و عایق كاری برق استفاده می‌شود.

   

  دانلود تحقیق در مورد علم تكنولوژی مواد


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  تحقیق در مورد علم تكنولوژی مواد ,

  تاريخ : 11 آذر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
  تحقیق سـرمـت متـریال

  تحقیق سـرمـت متـریال

  دانلود تحقیق سـرمـت متـریال

  تحقیق سـرمـت متـریال
  دسته بندی مواد و متالوژی
  فرمت فایل doc
  حجم فایل 1650 کیلو بایت
  تعداد صفحات فایل 107

  تحقیق سـرمـت متـریال

  فهرست مطالب:

  فصل اول:تعریف و طبقه بندی سرمت ها

  1-1- مقدمه.......................................................................................................... 1

  1-2-     طبقه بندی................................................................................................... 4

  1-2-1- سرمت های با پایه ی کاربید.................................................................... 5

  1-2-2-سرمت های با پایه ی کربونیترید................................................................ 5

  1-2-3-سرمت های با پایه ی نیترید....................................................................... 6

  1-2-4-سرمت های با پایه ی اکسید...................................................................... 6

  1-2-5- سرمت های با پایه ی بوراید.................................................................... 6

  1-2-6- سرمت های محتوی کربن........................................................................ 6

  فصل دوم : تكنیك های ساخت وتولید سرمت

  2-1- مقدمه ......................................................................................................... 7

  2-2-آماده سازی پودر........................................................................................... 9

  2-3-زینترینگ....................................................................................................... 9

  2-3-1-مکانیزم زینترینگ فاز مایع......................................................................... 11

  2-3-2-کوره ها.................................................................................................... 12

  2-4-پرس کاری سرد بصورت ایستا...................................................................... 13

  2-5- عمل فشارش هیدرواستاتیک(همه جانبه)سرد................................................. 16

  2-5-1-امتیازها و معایب....................................................................................... 17

  2-6- روش اکستروژن گرم برای مخلوط های پودری سرمت.................................. 21

  2-7-نورد پودر..................................................................................................... 22

  2-8-ریخته گری دوغا بی...................................................................................... 25

  2-9-فرایند قالبگیری تزریقی(MIM )................................................................... 27

  2-9-1-کاربردها و مزایای فرایند MIM برای سرمت ها....................................... 28

  2-10-فشرده سازی داغ ایستا................................................................................ 31

   2-11- پرس ایزواستاتیک گرم (HIP)................................................................. 33

  2-12-اکستروژن گرم شمش های سرمت............................................................... 35

  2-12-1-روش ها................................................................................................. 35

  2-12-2-کاربرد................................................................................................... 36

  2-12-3-                                                                                                                                                                                                                             ترکیب زینترینگ- فشرده سازی    38

  2-13- تراوش...................................................................................................... 40

  2 -14 - اتصال و ریز ساختار:

  2-14-1- اتصال................................................................................................... 44

  2-14-2-انحلال پذیری........................................................................................ 44

  2-14-3-رطوبت.................................................................................................. 45

  2-14-4-ریز ساختار............................................................................................ 46

  2-14-5 -آرایش موقعیت‌های‌سرمت‌برای بهبود مقاومت در مقابل تغییر شکل و تافش شکست 47

  فصل سوم :انواع سرمت ها وکاربردهای آن

  3-1 – سرمت های اکسیدی

  3-1-1 - مقدمه ................................................................................................... 50

  3-1-2 - سرمت های اکسید- سیلیکون................................................................. 50

  3-1-3 - سرمت های اکسید آلومینیوم................................................................... 51

  3-1-4 - سرمت های اکسید منیزیم....................................................................... 53

  3-1-5 - سرمت های اکسید بریلیوم...................................................................... 54

  3-1-6 - سرمت های اکسید زیرکونیوم................................................................. 54

  3-1-7 - سرمت های اکسید توریوم...................................................................... 55

  3-1-8 - سرمت های اکسید اورانیوم.................................................................... 55

  3-1-9- سرمت های محتوی دیگر اکسیدها........................................................... 57

    3-1-10- سوپر هادی دمای بالا با زمینه فلزی..................................................... 58

  3 -2 - سرمت های کاربید و کربونیترید

  3-2-1 - مقدمه ................................................................................................... 58

  3-2-2 - سرمت های کاربید تیتا نیم متصل به نیکل............................................... 61

  3-2-3 - سرمت های کاربید تیتا نیم متصل به فولاد............................................... 62

  3-2-4- مقایسه ی کاربیدهای متصل به فولاد که قابلیت عملیات حرارتی دارند با کاربید تنگستن متصل با کبالت       64

  3-2-5- مقایسه ی سرمت های کاربید  متصل به فولاد با دیگر مواد مقاوم در برابر سایش     

  3-2-6 - سرمت های کاربید  با آرایش های مختلف اتصال فولادی........................ 65

  3-2-7 - ساختن سرمت های کاربید تیتا نیم متصل به فولاد................................... 67

  3-2-8 - سخت کردن سرمت ها با اتصال فولاد.................................................... 68

  3 -2 -8 -1 - ماشینکاری و سایش............................................................................ 68

  3-2-9- سرمت های کربونیترید تیتا نیم.................................................................. 69

  3-2-9-1 - ویژگی ها.......................................................................................... 72

  3-2-9-2-کاربردها.............................................................................................. 75

  3-2-10 - سرمت های کاربید تنگستن متصل به فولاد........................................... 75

    3-2-11 - سرمت های کاربید کروم................................................................... 76

    3-2-11-1 - کاربردها و ویژگیها....................................................................... 77

  3-2-12 - دیگر سرمتهای بر پایه ی کاربید............................................................ 79

  3-2-13- سرمت های کاربید سیلیسیم – آلومینیوم................................................. 80

  3-2-14- سرمت های کاربید آلومینیوم – بور........................................................ 81

  3 -3 - سرمتهای بورید 

  3-3-1 - مقدمه ................................................................................................... 83

  3-3-2 - سرمت های بورید زیرکونیوم.................................................................. 85          3 – 3 -3 - سرمتهای بورید تیتانیم...........................................................................86  

  3 -3 -4 - سرمتهای بورید مولیبدن............................................................................. 87

   3-3-5 - دیگر سرمتهای نسوز(دیرگداز).............................................................. 88

  3-3-5-1 - سرمتهای نیتریدی و کربونیتریدی ....................................................... 88

  فصل چهارم:روش تحقیق

  4 -1 – مقدمه.........................................................................................................92

  4 -2 - تولید سرمت های کاربید تیتانیوم زمینه فولاد ریل............................................92

  4-3- تولید سرمت های کاربید سیلیسیوم- آلومینیوم.......................................................92

  فصل پنجم: نتایج وبحث

  5-1- مقایسه مقاومت به سایش نمونه سرمتی با نمونه AL-Si و Al خالص.......................94.

  5-2- مقایسه خواص مكانیكی AL خالص وAL-Si با سرمت كاربید سیلیسیم – آلومینیوم........95.

   


   

   

  فهرست اشكال

  عنوان                                         صفحه

  شکل1.روشهای متالورژی پودر تولید سرمت و کاربیدهای سمانته............................ 8

  شکل2 .پرسکاری سرد بصورت ایستا با(a)پرس معمولی از دو طرف (b)پرس با فک

  ثابت.  ................................................................................................................... 14

  شکل3.بازگیری سیکل پرس با کنترل کردن حرکت قالب (با لا وپایین فشار )........... 14

  شکل4 .شمایی ازمخزن پرس هیدرواستاتیک سردبا یک قالب پودر در روش کیسه ی

  مرطوب.................................................................................................................. 19

  شکل5 .شمایی از تجهیزات پرس هیدرواستاتیک روش کیسه ی خشک.................... 20

  شکل6 .ماشین آلات اکستروژن گرم برای مخلوط های پودری سرمت.(a )دهانه اکستروژن.(b)پرس فشار کاری تحت خلأ............................................................................................................................... 21

  شکل7 : شمایی از نورد پودر با تغذیه به روش اشباع شده وآرایش افقی غلتک ها.نسبت تراکم،ho/hg  24

   شکل8: فرایند نورد پودر با کشیدن قرقره در میان غلطک های مخصوص پس از اولین عملیات زینترینگ        24

  شکل 9:شمایی ا ز ریخته گری دوغابی پودر فلزی................................................... 26

  شکل 10 .شمایی از فرایند MIM برای سرمت ها.................................................. 30

  شکل 11 .قا لب ومکانیزم تزریق برای فرایند MI M............................................. 31

  شکل 12:مقیاس تولید  Mg225(250 تنی) پرس داغ خلا..................................... 33

  شکل 13 :سه روش برای اکستروژن گرم مخلوط های پودر.(a)روش پودرشل.(b)روش شمشال.(c)روش قوطی فولادی............................................................................................................................... 36

  شکل 14 :شمایی سیکل نمودار برای موم گدازی با فشار پایین وزینترینگ با فشار بالا.39      

  شکل 15 :مونتاژ قالب تراوش پره توربین از نوع سرمت.......................................... 41

  شکل 16 .شمایی از تشکیل سرمت ها که با صفحه کوچکی محکم شده ودر اثر تراوش حاصل ی گردد.(a)
  تراوش زیرکونیم. (b)تراوش آلومینیوم................................................................................ 43

  شکل17 :نیروهای عامل سطح دریک نقطه از فصل مشترک از مایع ساکن روی جامد   45     

  شکل 18 : ریزساختار از سرمت های کاربید تیتانیم زینتر شده در خلا به مدت یکساعت ودمای 1400 درجه ی
  سانتیگراد(° F 2550 ) در گرافیت. .......................................................................................... 47

  شکل 19 تاثیر دما روی خصوصیات استحکام ازسرمت های اکسید آلومینیوم – کروم   53

  شکل 20 :سختی دمای اتاق سرمت های کاربید  عملیات حرارتی شده با اتصال های فلز آهن دار.       62

  شکل 21 : تصویر شفاف شده ذره کاربید  در سرمت با  اتصال فولادی................... 64

  شکل 22 :سرعت های برش برای 0.075 میلیمتر(in 0.003) تغییرشکل دماغه در مقابل درصد اتمی از اتصال تیتا نیم
  برای موادها شامل چهار سطوح مختلف از آلومینیوم........................................................ 69

  شکل 23 :مقاومت در مقابل تغییرشکل ابزار محتوی کاربید وانادیم ازموادهای ابزار برش شامل 0 یا 5 درصد آلومینیوم.
  مواد برش فولاد 4340 با سختی HB 300 ................................................................... 70

  شکل 24 :ترکیب مرجح از سرمت های کربونیترید تیتانیم........................................ 71

  شکل 25 :میکروساختار یک نمونه اسپینودال سرمت کربونیترید تیتانیم...................... 72

  شکل 26 : شمایی از ریزساختار سرمت کربونیترید تیتانیم........................................ 73

  شکل27 : تاثیرترکیب اتصال فلزدراستحکام گسیختگی عرضی‌از‌سرمت‌کربونیتریدتیتانیم .74

  شکل28 :مقایسه دامنه خوردگی دونوع سرمت وکاربیدهای سمانته شده هنگام تراشکاری فولاد 4340 75

  شکل 29 : تاثیر دما روی خواص حرارتی واستحکام سرمت های کاربید کروم......... 79

   


   

   

  فهرست جداول

  عنوان ....................................... صفحه

  جدول1 :تاریخچه ای از توسعه تولیدات سرمت وبازا ریابی آنها.............................. 2

  جدول2 .روشهای شکل دادن سرمت....................................................................... 8

  جدول 3 : مقایسه ای از استحکام گسیختگی عرضی برای کاربیدهای سمانته شده بعد از پرس ایزواستاتیک گرم و زینترینگ فشاری.................................................................................................................... 39

  جدول 4 : مقایسه و خصوصیات از سرمت های اکسید آلومینیوم.............................. 52

  جدول 5 :خصوصیات دی اکسید اورانیوم وزمینه دلخواه فلزات درسرمت های سوخت راکتور هسته ای.         57

  جدول 6 :خصوصیات سرمت های کاربید  با اتصال فولادی..................................... 66

  جدول 7 : کاربردهای از سرمت های کاربید  با اتصال فولادی................................. 67

  جدول 8 : خصوصیات کاربید تنگستن با اتصال فولادی........................................... 76

  جدول 9 : خصوصیات سرمت های  کاربید کروم.................................................... 78

  جدول 10:خصوصیات از موادهای انتخاب شده جاذب نوترون................................ 82

  جدول 11 :خصوصیات از بوریدهای فلز وسرمت های با پایه بوراید........................ 85


  بخشهایی از متن:

  مقدمه:

  سرمت، نامی اختصاری که در تمام جهان برای ترکیبی همگن که از فلزها یا آلیاژها یا یک یا چند فاز سرامیکی است که متشکل از تقریباً 15 تا 18 درصد از حجم آن است و انحلال پذیری نسبتاً اندکی بین فازهای فلزی و سرامیکی در دمای آماده سازی وجود دارد به کار می رود. تعریفی خوب از کلمه سرامیک را می توان در« فهرست سرامیکی» پیدا کرد . هر نوع محصول غیر عادی، غیر فلزی که در طول ساخت یا استفاده در معرض دمای بالا قرار می گیرد. بطور نمونه، اما نه منحصراً، سرامیک یک اکسید،براید،کاربید فلزی، یا ترکیب یا مخلوطی از چنین موادی است؛ که در آنها آنیونهایی وجود دارد که نقش مهمی در ساختار و خواص اتمی بازی می کند.» با داشتن منبعی خاص در مورد سرمت ها، این تعریف از جزء سرامیکی می تواند تا مرزی گسترش یابد که شامل نیتریدها، کربونیتریدها و سیلیسیدها نیز بشود.

  در دیدی وسیع، سرمت ها همانند نوع خاص مواد  سخت و دیرگداز موجود در طبقه کلی، زمینه فلزی کامپوزیت ها هستند. در مقاله های علمی این موضوع پوشش خوبی داده شده است، به ویژه در طیف حجم شکستگی های خاص قابل مقایسه و اجزاء فلزی. در مقام مقایسه با لایه های کامپوزیت،ترکیب فلز و غیر فلز در سرمت ها در مقیاس بسیار ریز اتفاق می افتد.فاز غیر فلزی معمولاً غیر رشته ای است اما تعدادی دانه های ریز غیر هم محور تشکیل یافته که به خوبی در هم پراکنده شده و به زمینه فلزی چسبیده اند. در صورتی که جزء فلزی یا سرامیکی غالباً به صورت رشته‌ای می باشند، ماده باید به عنوان یک ماده ی کامپوزیتی در نظر گرفته شود. اتصال بین فاز غیر فلزی و زمینه فلزی اثرات مهمی را در بین سرمت ها ایجاد می کند؛ این مورد به شدت بر ارتباطات فازی، انحلال پذیری و ویژگی های مرطوب شدن که در ارتباط با اجزاء سرامیکی و فلزی هستند، تاًثیر می گذارد. تفاوت در بین اندازه ی جزء سرامیکی به سیستم و کاربرد آن مربوط است. این میتواند ریزی 50 تا 100 میکرومتر باشد، همانگونه که در بعضی از انواع سرمت ها بر پایه ی دی اکسید اورانیوم(uo2) که برای عناصر سوخت راکتور هسته ای استفاده می شوند یا به ریزی 1 تا 2 میکرومتر، که در نوع ریز ذرات کاربیدهای سمانته شده وجود دارد. می باشد. در صورتی که جزء سرامیکی، کوچکتر و در اندازه های کمتر می باشد، ماده می تواند به عنوان طبقه ای از آلیاژ مقاوم شده تلقی شود و بنابراین از تعریف مورد قبول برای سرمت ها خارج می شود.

  ...

  - نورد پودر[1]:

  نورد پودر یک فرایند تولید متداول و به خوبی شناخته شده در متالورژی پودر است که می‌تواند کاربردهایی در تولید سرمت نیز پیدا کند. در این فرایند، مخلوط های پودری سرمت از قیف به فضای بین غلتک ها هدایت و بصورت تسمه ی فشرده شده خارج می شود.

  طریقه ی قرارگرفتن غلتک های نورد ممکن است شبیه نوردکردن متداول بر بالای هم باشد که در این حالت پودر برطبق شکل 7 ،ازیک قیف واز میان دریچه های قابل تنظیم هدایت واز طریق کانالی به طرف پایین سرازیر می شود.غلتک ها عمدتاً به صورت افقی قرار می گیرند.در این نوع طراحی،پودر مستقیماً ازقیف وارد فضای بین غلتک ها میشود.این نوع تغذیه به«تغذیة اشباع شده» معروف است که تنظیم آن به میزان پودر واقع در بالای فضای بین غلتک ها وابسته است. در مقام مقایسه با شروع ماده در تبدیل به شمش شدن در بین غلتک ها، پودر شل استفاده شده در این فرایند، هیچ مقاومتی قبل از ورود به غلتک ها ندارد و باید آزادانه خودش جریان یابد و یا با فشار به این فاصله وارد شود. در طول فرایند فشرده سازی با غلتک ها، چگالی و خواص فیزیکی مخلوط پودر تغییر می یابد. برای ترکیب های پودر سرمت، امکان شکل پذیری یک نوار با چگالی و مقاومت کافی به تعدادای از عوامل بستگی دارد که البته به آنها محدود نیست و این عوامل شامل قطر و سرعت غلتک، درجه ی بارگیری مخلوط سرمت با مواد فاز سخت، چکش خواری فاز فلزی و میزان نرم کننده ی اضافه شده به مخلوط می باشند. وجود اجزاء سخت برای اصطکاک پودرها در طول غلتک و نیز اصطکاک داخلی مخلوط پودر مرحله ی فشرده شدن لازم است. این برای پودرهای سرمت که با نورد شکل می گیرند یک ویژگی مطلوب است که البته در کنار آن تا حدی بطور ذاتی مقاومت قطعه ی ریختگی را چه به شکل ورق و چه به شکل نوار کم می کند.

  ضخامت ورقی که می تواند با یک قطر نورد داده شده، فشرده شود، کاملاً محدود است. نسبت قطر نورد به ضخامت نوار 600 به 1 و 100 به 1 است که به نظر می رسد طیفی برای پودرهای فلزی گوناگون باشدو قابل قبول است که فرض کنیم که اندازه های متوسط تا کمتر برای سرمت ها به کار می رود. دستگاه های خاصی برای جلوگیری از جریان یافتن پودر به خارج از فاصله ی غلتک های نورد نیاز است یک جریان همسان از پودرها در تمام عرض نوار برای بدست آوردن چگالی یکسان در نوارهای نورد شده ضروری است. ممکن است لبه بشکند. این مطلب، بخصوص در مورد نوارهای سنگین تر صادق است. یک ضخامت نوار بهینه باید از طریق آزمایش حاصل شود. نوارهای ضخیم‌تر برای کلاف شدن بسیار سخت می باشند و نوارهای نازکتر نیز بسیار شکننده می باشند. سرعت نورد کردن متغیر دیگری است که فقط در خلال آزمایش کردن با یک ترکیب پودر سرمت داده شده بدست می آید. پودرهای فلزی خالص بدون فاز سخت در سرعت نورد 30 متر در ساعت(100فوت بر ساعت) فشرده می شوند. و این مطلب در هر خروجی نزدیک به این بزرگی سرعت می تواند دیده شود که سرمت ها حاصل می شوند.

  یک خط تولید پیوسته نورد پودر کامل شامل واحد کوره های چسب زنی و زینترینگ، پایه‌های نورد دوباره، و در صورت نیاز یک یا تعداد بیشتری کوره ی آنیل کردن است. تجهیزات کلاف پیچی در انتهای خط تولید نیز مورد نیاز است. این تجهیزات همچنین شامل مواد قالبگیری با سرمایه زیاد می شود که در اثر تضمین تقاضا برای محصول ایجاد شده است. هر چند که هزینه های کاری برای چنین عملیاتی اندک است ولی این موضوع ممکن است هنگامی باشد که هنوز این روش تولید کاربردی در سرمت ها نیافته بود. یک ترکیب ساده(شکل 8) در صورتی شدنی است که پس از مرحله‌ی چسباندن(نشان داده نشده)و جو پیوسته زینترینگ، یک محصول مقاومت و شکل پذیری کافی داشته باشد تا بتواند به کلاف تبدیل شود. ترتیب فشرده سازی با نورد برای تولید یک نوار به شکل ساندویچ که متشکل از دو نوار با دو ساخت مختلف است ایجاد شده است.

   


                                                                                                                                                                Powder Rolling  [1]

   

  دانلود تحقیق سـرمـت متـریال


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  تحقیق سـرمـت متـریال ,

  تاريخ : 11 آذر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
  مقاله آلیاژهای حافظه دار

  مقاله آلیاژهای حافظه دار

  دانلود مقاله آلیاژهای حافظه دار

  مقاله آلیاژهای حافظه دار
  دسته بندی مواد و متالوژی
  فرمت فایل doc
  حجم فایل 2543 کیلو بایت
  تعداد صفحات فایل 71

  مقاله آلیاژهای حافظه دار

  بخشهایی از متن:

  مقدمه و تاریخچه

  آلیاژهای حافظه دار موادی بسیار جالب با مشخصات حفظ شكل و سوپرالاستیسیته هستند كه فلزات و آلیاژهای معمولی این خاصیت را ندارند . خواص متمایز و برتری آن ها نسبت به سایر آلیاژها عكس العمل شدید این مواد نسبت به برخی پارامترهای ترمودینامیكی و مكانیكی و قابلیت بازگشت به شكل اولیه در اثر اعمال پارامترهای مذكور است . وقتی یك آلیاژ معمولی تحت بار خارجی بیش از حد الاستیك قرار میگیرد تغییر شكل میدهد . این نوع تغییر شكل بعد از حذف بار باقی می ماند . آلیاژ حافظه دار  منجمله نایتینول  رفتار متفاوتی از خود ارائه مینماید . در دمای پایین یك نمونه حافظه دار می تواند تغییر شكل پلاستیك چند درصدی را تحمل كند و سپس به صورت كامل به شكل اولیه در دمای بالا برگردد . و این تنها با افزایش دمای نمونه ممكن است. این فرآینددربارةپدیدةحافظه داری شكل اولین بار در سال1932 توسط,Change Readمشاهد شدآنها وارون پذیری حافظه شكلی رادر AuCd ازطریق مطالات فلزشناسی وتغیرات مقاومت الیاژ بررسی كردند و  برای مدت زمان طولانی در حد كنجكاوی آزمایشگاهی باقی  ماند تا اینكه این در سال 1956 مشاهدات و تحقیقات مربوط به تز دكترای Horbojen در موضوع اثر حافظه دار  در آلیاژ CuZn منتشر شد و در سال 1963 كشف حافظه داری شكل در آلیاژ NiTi با درصد اتمی مساوی (50-50%) توسط Buhler و همكارانش  نظر دانشمندان ومحققین را جلب نمود. در این هنگام تحقیق درباره متالورژی و كاربرد های عملی اولیه آن به طور جدی آغاز شد. در سال 1967 دركنفرانس Buhler,Nol و همكارانش تحقیقات گستردة خود را بر روی Nitinol و كاربرد های تجاری فراوان در صنایع ارائه دادند.  از سال  1980 Hawt,Micheal  با انتشار مقاله بر روی برنج مادة جدید حافظه دار دیگر را معرفی كردند و   بعد رفتار سوپرالاستیك مواد حافظه دار و بویژه نایتینول به منظور وسایل پزشكی و صنعتی توسعه یافت و كشف مزایای اساسی وعملی آن ها هر روز رو به افزایش است .

  ...

  - مزایا مربوط با رفتار سوپر الاستیك آلیاژحافظه دارنایتینول :

  • تغییر شكل قابل بازیابی زیاد
  •  خود را گرفتن دایمی پایین یا تغییر شكل باقیمانده
  •  تنش و استحكام كشش نهایی زیاد ورقه های فلزی
  •  دمای  بدنه با دامنة دمای سوپر الاستیك (  Ni-Ti50-80)
  •  توانایی ذخیرة انرژی پتانسیل بالا
  •  مقاومت به خوردگی شبیه به فولادهای ضد زنگ، و آلیاژهای تیتانیوم
  • زیست سازگاری

  سوپر الاستیسیته اجازه می دهد تا تغییر فرم های الاستیك بسیار زیاد ، وابسته به تغییرات كم تنش به وقوع بپیوندد .عامل مكانیزم بیش از 5% كرنش بازیابی و
    psi50000 تنش بازگردانی با چرخه های بالا را توانایی داد . برای مثال سیم های نایتینول به ابعاد in 020/0عمری برابر 16 پوند می توانند داشته باشند . از آنجا كه عامل حافظ‌شكل و سوپر الاستیسیته براساس عدم نفوذ و بدون تغییر فاز می باشد لذا
   « تغییر حالت مارتنزیتی» نامیده می شود .اثر مكانیكی حافظه داری ( سوپرالاستیكی ) توسط تغییر شكل آستنیت در یك دامنة دمای معین متوقف می شود و یك استحالة تنش القایی فاز مارتنزیت را حاصل می كند آلیاژ نایتینول ماده ای هوشمند است زیرا با داشتن امكان تشخیص و قابلیت شكل بازگشت به شكل مشخص ، امكان اقدام خودكار در شرایط ضرروی را دارا می باشد . ساختار ماده در دمای پایین مارتنزیت و در دمای بالا آستنیتی است . نایتینول مارتنزیتی نرمی فوق العاده ، تنش تسلیم پایین و شكل پذیری قابل توجهی دارد . با تبدیل ساختار آلیاژ آستنیت در  اثر افزایش دما ، شكل قبلی آلیاژ بازیابی می شود . برای استحالة آستنیت به مارتنزیت یا بلعكس درجه حرارت شروع و پایان استحاله باید تعیین شود . مقدار این دما با توجه به نوع كاربرد مهم می‌باشد. 500.- 700 جای است كه ساختار كریستالی استنیت تغییر می كندو تغییر ساختاربه واسطه باندهای دوقلوی است كه درفصل سوم بحث می شود.

  تعدادی از مولفه ها بیانگر افزایش انعطاف پذیری برگشت پذیر به 10% وتقریباً 10 بار بیشتر از مقدار الاستیسیته فلزات رایج مواد فلزی است . مؤلفه سوپر الاستیك اینجا احتمالات جدید ، را باز می كند از زمانی كه آنها با مقاطع عرضی كوچك وجود داشته باشند شكست زیاد و شكل پایدار دارند . استفادة اقتصادی این اثرات به خصوص در مكان های تكنولوژیكی – پزشكی وتكنیك میكروسیستم كنترل واندازه گیریهای خودكار الكترونیك و خودرو به علاوه به بالابردن توانایی های بدنه خوب است .

  6- معایب مربوط به رفتار سوپر الاستیك آلیاژ حافظه دار نایتینول:

   آلیاژ نایتینول  علیرغم دارا بودن خواص مطلوبی مانند الاستیسیته بالا وتنش كششی نهایی بالا دارای محدودیت های از قبیل ، كم بودن مقاومت خستگی و سایشی می‌باشد كه برخی محققین با اضافه كردن یون های نیتروژن و بور سعی كرده اند مقاومت به خستگی و سایشی آلیاژ نایتینول را اضافه كنند .همچنین مشكل شیب دمای وسیعی است كه برای سوپر الاستیك و نایتینول  مشاهده می شود. و سوپر الاستیسیته بسیار عالی نایتینول قابل توجه است اما فقط برای كرنش های بالای  8 % است. منحنی تنش كرنش فرایند بار گذاری نایتینول را نشان می دهد كه كرنش بازیابی در دسترس است. و افزایش بار گذاری با دمای مشخص است.

  ...

  نتایج مشخصی با استفاده از مقدار متوسط بدست آمد ه از پنج تصویر میكروگراف نوری به صورت تصادفی از مقطع هر نمونه گرفته شد. درصد نواحی ( یا كسر ) نسبت حضور حفره ها در آن مناطق به مناطق كل در دامنه اندازه حفره های مختلف اندازه گیری شد . مشاهده شد كه اندازة حفره های متوسط و معمولی در كپسول آزاد HIP تحت شرایط متفاوت هر دو فرآیند حدود 50 تا 200 است .

   بنابراین تفاوت های درتوزیع اندازة‌حفره ها بین این دو نمونه وجود داشت .تعداد زیادی حفره های بزرگ در نمونة(1)كه (200>) بود وجود داشت . بنابراین واضح است كه توزیع اندازة حفره ها میتواند اغلب با استفاده از پارامترهای متفاوت فرایند تنظیم شود . به علاوه مشاهده شد كه بیشترین حفره ها در نمونة زینترینگ كوچكتر از 100 است كه این نتایج بسیار مشابه بود به گزارش توسط دیگران كه انجام شده بود .

   

  دانلود مقاله آلیاژهای حافظه دار


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  مقاله آلیاژهای حافظه دار ,

  تاريخ : 11 آذر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
  مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار

  مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار

  دانلود مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار

  دانلود مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار
  دسته بندی زبان و ادبیات فارسی
  فرمت فایل pdf
  حجم فایل 552 کیلو بایت
  تعداد صفحات فایل 41

  مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار

  این مقاله در قالب فایل پی دی اف میباشد.

  چکیده

  دانلود مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار ,

  تاريخ : 11 آذر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
  مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار

  مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار

  دانلود مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار

  دانلود مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار
  دسته بندی زبان و ادبیات فارسی
  فرمت فایل pdf
  حجم فایل 552 کیلو بایت
  تعداد صفحات فایل 41

  مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار

  این مقاله در قالب فایل پی دی اف میباشد.

  چکیده

  دانلود مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  مقاله تقابل عقل و عشق از دیدگاه عطار ,

  تاريخ : 23 آبان 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
  آموزش کامل ۱۴ شغل اینترنتی با درآمد مناسب

  دانلود آموزش کامل ۱۴ شغل اینترنتی با درآمد مناسب

  دانلود آموزش کامل ۱۴ شغل اینترنتی با درآمد مناسب

  دانلود آموزش کامل ۱۴ شغل اینترنتی با درآمد مناسب
۱۴ شغل اینترنتی
بسته کسب درامد
کسب درآمد اینترنتی
دانلود مقاله
دانلود نرم افزار
دانلود اندروید
دانلود پایان نامه
دانلود پروژه
دانلود پرسشنامه
دانلود فایل
دانلود پاورپوینت
دانلود کتاب
دانلود نمونه سوالات
دانلود گزارش کارآموزی
دانلود طرح توجیهی
کار در منزل
دانلود
  دسته بندی کسب درآمد اینترنتی
  فرمت فایل pdf
  حجم فایل 19193 کیلو بایت
  تعداد صفحات فایل 2000

  آموزش کامل ۱۴ شغل اینترنتی

  در این بسته که شامل ۱۴ کتاب آموزشی (بیش از هزار صفحه آموزش مشاغل اینترنتی) وزارت کار و تامین اجتماعی می باشد, 

  طبق سرفصل های این سازمان آموزش مشاغل زیر را دریافت خواهید کرد تا بتوانید یکی از این مشاغل را انتخاب و پیاده سازی نمائید.

   

  1- آموزش راه اندازی آژانس مسکن اینترنتی

  تعداد صفحات: ۸۱ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۲- آموزش راه اندازی آموزشگاه مجازی در اینترنت

  تعداد صفحات: ۵۶ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۳- آموزش راه اندازی بازاریابی ایمیلی در اینترنت

  تعداد صفحات: ۶۵ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۴- آموزش راه اندازی خدمات فروش نشریات الکترونیکی در اینترنت

  تعداد صفحات: ۷۰ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۵- آموزش راه اندازی فروش تهاتری کالا و خدمات در اینترنت

  تعداد صفحات: ۸۱ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۶- آموزش راه اندازی فروشگاه کتاب در اینترنت

  تعداد صفحات: ۵۱ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۷- آموزش راه اندازی تامین و فروش قطعات یدکی خودرو در اینترنت

  تعداد صفحات: ۹۰ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۸- آموزش راه اندازی حسابداری اینترنتی

  تعداد صفحات: ۵۴ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۹- آموزش راه اندازی فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در اینترنت

  تعداد صفحات: ۶۸ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۱۰- آموزش راه اندازی مشاوره حقوقی, جذایی و مدنی در اینترنت

  تعداد صفحات: ۱۰۲ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۱۱- آموزش راه اندازی مشاوره شغلی در اینترنت

  تعداد صفحات: ۶۹ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۱۲- آموزش راه اندازی صحافی و چاپ اینترنتی

  تعداد صفحات: ۹۸ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۱۳- آموزش راه اندازی تبلیغات اینترنتی

  تعداد صفحات: ۵۸ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  ۱۴- آموزش راه اندازی تورهای مسافرتی در اینترنت

  تعداد صفحات: ۶۴ صفحه

  منبع : وزارت کار و تامین اجتماعی

  دانلود آموزش کامل ۱۴ شغل اینترنتی با درآمد مناسب


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  آموزش کامل ۱۴ شغل اینترنتی با درآمد مناسب ,

  تاريخ : 18 آبان 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مهدی | بازدید : <-PostHit->
  مجموعه مقاله باینری کردن تصاویر باینری کردن

  در این مجموعه 6 مقاله از مقالات انگلیسی برای باینری کردن و آستانه سازی تصاویر درجه خاکستری و رنگی آورده شده است

  دانلود مجموعه مقاله باینری کردن تصاویر باینری کردن

  مجموعه مقالات باینری کردن
آستانه سازی
تصویر رنگی
تصویر آستانه سازی
تصویر درجه خاکستری
  دسته بندی فناوری اطلاعات
  فرمت فایل pdf
  حجم فایل 9066 کیلو بایت
  تعداد صفحات فایل 50

  مجموعه مقاله باینری کردن تصاویر باینری کردن

  در این مجموعه 6 مقاله از مقالات انگلیسی برای باینری کردن و آستانه سازی تصاویر درجه خاکستری و رنگی آورده شده است.

  دانلود مجموعه مقاله باینری کردن تصاویر باینری کردن


  ادامه ي مطلب

  امتیاز :


  طبقه بندی: ،
  مجموعه مقاله باینری کردن تصاویر باینری کردن ,

  <-BloTitle->
  <-BloText->